Axiální tyčky

Nápravy, řízení ...
Moderátor:miki21
Odpovědět
Uživatelský avatar
Saman.Samanek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 01.12.2013 22:19
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Axiální tyčky

Příspěvek od Saman.Samanek » 02.05.2014 20:37

Čauky lidičky. :hhura:
Dělal jsem na Fouskovi celej podvozek a dokud mám vysoký seriový gumy, auto se chová naprosto v pohodě. (195/65 R14) Ale když tam obuje z ST (215/40 R17), nemůžu to dohonit na cestě. Dělal jsem ramena s čepama, ložiska v těhlicích, pružiny, tlumiče, stabilizačky no prostě kromě brzd celej podvozek. A prostě pořád ta nemoc tam je. Dával jsem to teď na seřízení na geomtrií a od toho co jsem si dělal doma podle mých přípravku jsem měl úchylku 1,5mm, což říkal, že nemá skoro cenu řešit ale donutil jsem ho to udělat a měl pravdu, v jízdě se nic nezměnilo. Prostě to škube tu a tam za volant a tak mě napadlo, co je AXIÁLNÍ tyčka, k čemu je dobrá a jak se projevuje? Auto jsem kupoval z Prahy a tam z těch kolejí chudáček dostal pěkný čočky takže, mám to měnit? Jediná věc, na kterou jsem nikdy na žádnem autě nenarazil k výměně. A když jsem u toho, když se prudce rozjedu něco mi jakoby škubne v kolu. Tuším že v levém. To má asi souvislost s touhle závadou, že?

Další podrobnosti dopíšu k případným dotazům, už takhle je to dlouhý jak maturitní práce :totlsmile:
Radu prosím od zkušených :perfect:

Uživatelský avatar
phofy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9403
Registrován: 23.07.2011 11:32
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od phofy » 02.05.2014 20:43

Nelupeti náhodou kloub?

Uživatelský avatar
Saman.Samanek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 01.12.2013 22:19
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od Saman.Samanek » 02.05.2014 20:44

Jo a když chytnu kolu z boku a cvičím s ním do všech stran, ani se nehne, tedy max to, co dovolí zámek volantu. Když to hodím na zvedák, stále se žádné závady neprojevují. Mám v plánu teď vyhodit o víkendu hřeben z posilovačem a hledat tam nějaký neduhy a preventivně přejít všechny šrouby a matice. Co bych měl teda ještě prověřit?

Jo a jak jsem uváděl to divný škubnutí v kole, tak jsem si vzpomněl, že u jinýho auta (Hyundai Sonata 1995 2.0 16v 105kw) mi tohle dělala nahoře špatně utažená matice tlumiče, tak předem vylučuji, že tato závada to v tomhle případě není. Díky

Uživatelský avatar
Saman.Samanek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 01.12.2013 22:19
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od Saman.Samanek » 02.05.2014 20:45

Jako kyneťák? V plným "rejdu" je tichý, nevím jestli tohle by měla být závada a zdá se že byl měněn, protože jsou tam krásně zářivý svorky

Uživatelský avatar
ASokky
Nováček
Nováček
Příspěvky: 190
Registrován: 15.09.2013 13:20
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od ASokky » 02.05.2014 21:14

Na axiální tyčce by byla vůle na konco, pod manžetou, kde je přišroubována k hřebenu., vůle by byla něco jako od čepu řízení. Jedině to škubání může být od homokineťáku, že v něm občas křupne no. A vůle na nich nejsou nějak velký? A co klouby na poloosách vnitřní, ty jsou v jakém stavu?.
Ford Focus Combi 2000, 1.8TDDi 66KW

Uživatelský avatar
Jardak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2714
Registrován: 10.01.2010 10:52
Bydliště: Kaznějov

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od Jardak » 04.05.2014 12:42

Aby vůle v axiálním táhle měla vliv na chování auta, musela by na nerovnostech už pěkně mlátit.
Její vůli společně s vůlí kulovýho rejdovýho čepu snadno odhalíš tak, že odemkneš volant a u auta stojícího na zemi natáčíš př. kola ze strany na stranu. Takhle je cítit i vůle která se zatím nijak neprojevuje.

Jinak pokud to na standartních kolech nedělá, nechtělo by začít tím, že ty 17tky zkusíš nasadit na jiný auto? Jde o to abys nehledal problém na autě a on byl přímo v kolech...
je: Rapid 1,6 TDI 85 kW 2015, Fabia kombi 1,4 TDI 70 kW 2008
byl: Focus kombi 1,8 TDCi 74 kW 2002,

Uživatelský avatar
jaroslavvik
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1125
Registrován: 08.04.2012 17:43
Bydliště: Kladenské zákoutí

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od jaroslavvik » 11.05.2014 12:46

Saman.Samanek píše:Prostě to škube tu a tam za volant...
škubání za volant bych tipoval jako vlastnost nízkoprofilových kol. taky jsem ted přezul z 15tek na 17ky a volant má občas tendenci, hlavně ve vyjetých kolejích, diktovat směr

Jinak lupání, škubnutí, v tahu, od boku bych střelil na poloosu, nějakou její část. ale může to být cokoliv :nixw:
je : Ford Focus 1.6 Pacific Green
byl: Ford Focus 1.6 16v
byl: Ford Focus 1.8 16v

Uživatelský avatar
Saman.Samanek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 01.12.2013 22:19
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od Saman.Samanek » 03.06.2014 21:09

Jardak: Taky mě to napadlo. Zkoušel jsem to na autě našich (mají úplně stejný jen o rok mladší a o 80 tis víc najeto) a naprosto v pohodě. nic to nedělalo. Dokonce jsem zkusil hodně ale hodně agresivní jízdu za hranicí zákona a kruháč v 90, vracečku skoro o 180° přes ručku a jiný šílenosti a gumy držej jak přibitý. Nechával jsem je i převážit. Gumama ani litákama to není. Dal jsem tam ted litáky našich (15") a taky dobrý ale zkoušel jsem ted v květnu při "jarní údržbě" cvičit s poloosama a vůle vypadá na měněný ložisko v těhlici (asi se jim tohle ložisko moc nepovedlo) a to šumění je buď převodovka nebo poloosa. Zkusím od auta rodičů ukrást poloosu a pak i těhlici a chybu snad najdu. Děkuji všem za pomoc. Je fajn mít takové šikuli :-)

Uživatelský avatar
Saman.Samanek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 12
Registrován: 01.12.2013 22:19
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od Saman.Samanek » 03.06.2014 21:11

jaroslavvik: jo je to tak, ty 215/40 R17 mají fakt snahu tahat za volant ale na autě našich to nedělá a to jsem jel stejnou trat. Někde ta vůle je. Jak jsem psal o příspěvek výše... Budu zkoušet přehazovat

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12876
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Axiální tyčky

Příspěvek od stano. » 04.06.2014 07:00

Ak ma lozisko volu -> je uz po nom. A s istotou bude sposobovat trasenie.

Odpovědět

Zpět na „Podvozek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů