Rizeni se chova divne

Moderátor:phofy
zeli
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1001
Registrován: 08.01.2011 14:59

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od zeli » 09.09.2012 13:02

Jestli to drnca (nevim tedy presne co se tim mysli), tak to nebude souviset s rizenim. To lupnuti dela i na stojicim aute? Pokud ano, tak jde vysledovat odkud to jde. Pokud ne tak to zase bude tezko souviset s rizenim, kdyby byl spatnej hreben, tak u stojiciho auta by se to projevovalo jeste vic ne?
Pila je od tlumicu a horniho ulozeni...kdy se naposled menilo? Lozisko ulozeni tlumice muze klidne lupat, pokud bude hodne spatny.
je: Ford Mondeo kombi, 2.5 V6, 2004, zlata metaliza
byl: Ford Mondeo kombi, 1.8 SCi, 2004, modra ink metaliza

Uživatelský avatar
Yeshterr
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3774
Registrován: 11.04.2011 08:37
Bydliště: Já su z Práglu

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od Yeshterr » 09.09.2012 22:19

Souhlasím se zelím, budou to dvě nezávislé závady. To první se dá dost blbě takhle posoudit, ale to lupnutí bude v tom horním uložení tlumičů. Přesně jak minulý rok touhle dobou, začala chladná rána a lup...už to sem lidi psali :wink:
Obrázek
Mondeo f gombíku f DŽÍJE 2.0, r.v. 05, benál 107kW, blue Deep Navy, LPG AC Stag 300-4 Plus,
Limited edition GHIA MÍNUS

Uživatelský avatar
Fiber
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 841
Registrován: 06.09.2010 10:37
Bydliště: Liberec

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od Fiber » 09.09.2012 22:36

To máte pravdu, pánove. Dřív jsem zastavil a zkusil jsem to za stoje a nelupnulo to. To by teda znamenalo horní uložení tlumičů? To "drncání" si představte, jakoby jste měli na kole bouli, nebo ve vzorku kamínek. Takový tupý rytmický klepání, záležící na rychlosti jízdy.
JE: Ford Mondeo kombi 2.5 V6, 125kW, r.v.: 2005 GALERIE

BYL: Ford Mondeo kombi 2.0 TDCi, 96kW, r.v.: 2004 GALERIE

BYL: Ford Mondeo kombi 2.0i, 96kW, r.v.: 1996 (MK2)

Uživatelský avatar
Yeshterr
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3774
Registrován: 11.04.2011 08:37
Bydliště: Já su z Práglu

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od Yeshterr » 10.09.2012 07:09

Pila bývá následek odskakování pneu při špatných tlumičích. Na větších stanicích STK dělají test za cca 200,- za auto, to bych asi zkusil jako první. Na tu zkoušku ty kola přehoď, aspoň uvidíš. Jinak jestli Ti to dělá do pravé zatáčky, tak v tu chvíli je pravé kolo odlehčené a naopak levé zatížené, tudíž Ti to může dělat levý homokineťák...dělá Ti to i když se třeba otáčíš na jedničku (s plným pravým rejdem)?

Jinak jak to tak sumíruju, budeš mít v řiti nejspíš celé odpružení přední nápravy, od hrnce na kastli až k těhlici...a nebo to bude tím majákem :mrgreen:
Obrázek
Mondeo f gombíku f DŽÍJE 2.0, r.v. 05, benál 107kW, blue Deep Navy, LPG AC Stag 300-4 Plus,
Limited edition GHIA MÍNUS

Uživatelský avatar
Fiber
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 841
Registrován: 06.09.2010 10:37
Bydliště: Liberec

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od Fiber » 10.09.2012 08:43

Tlumiče asi budou jetý, to si taky myslim a jak říkáš, že to dělá na kolech tzv."pilu" vím. Prohazoval jsem kvůli tomu kola už před týdnem, ale jelikož mých 8 kol má celkem zvláštní historii, moc to nepomohlo. (2 jsou roztržený, jedno šeredně bouchlý). Jednoduše to házelo jak mrcha ale i když jsem se zaposlouchal, pořád jsem tam to drncání slyšel.
Musim to upřesnit: DRNCÁNÍ to dělá značně při točení doprava, drobně i při točení doleva.
LUPNUTÍ pouze při otočení doprava, než se auto zahřeje, pak to přestává až do úplného ustání.

Můj máják je ve speciální Wolf úpravě, přidává proto značně k přítlaku 8)
JE: Ford Mondeo kombi 2.5 V6, 125kW, r.v.: 2005 GALERIE

BYL: Ford Mondeo kombi 2.0 TDCi, 96kW, r.v.: 2004 GALERIE

BYL: Ford Mondeo kombi 2.0i, 96kW, r.v.: 1996 (MK2)

Uživatelský avatar
johnyram
Junior
Junior
Příspěvky: 250
Registrován: 16.05.2010 17:58
Bydliště: Liberecko

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od johnyram » 10.09.2012 15:16

Budu nakonec měnit komplet předek na obou stranách, tak vám pak řeknu, jestli občasné lupnutí zmizelo nebo ne :perfect:
Mondeo 06' kombi Tdci 6kvalt 96kw, xenony, vyhřívané skla, denní svícení, sony mp3, tažné...

Uživatelský avatar
johnyram
Junior
Junior
Příspěvky: 250
Registrován: 16.05.2010 17:58
Bydliště: Liberecko

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od johnyram » 14.09.2012 15:06

Tak jsem se k tomu konečně dostal a všechno vyměnil, tlumiče Sachs Super Touring, ložiska Febi, pružiny Lesjofors, zkompletoval osadil, vyzkoušel :wink:

Ráno bylo sice jen 9°C, ale po nějakém sebemenším lupnutí ani známka. Jsem to teda tipoval hned na horní ložisko, ještě než jsem to rozebral, protože jak tu někdo tvrdil, že je to hřebenem, to mi moc nesedělo. Každopádně jsem zatím najel jen 15km, a i přesto, že jsem ještě se starými ložisky na tlumičích točil rukou, (po rozebrání nebyli úplně ko, ale prvotřídní už také ne) tyhle nové jdou tak, že nejsou ani cítit, že by jste měli odpor na volantu, skoro až moc. Jde to krásně lehoučko :palec_nahoru:

Takže za mě, než se budete onanit s hřebenem (ve finále možná i zbytečně), nejdřív si vyměňte ložisko horního uložení. Ona ta tisícovka snad nikoho nezabije :wink:

Ale jak říkám, nemám moc najeto, kdyby to se to vrátilo, dám vědět :lol:
Mondeo 06' kombi Tdci 6kvalt 96kw, xenony, vyhřívané skla, denní svícení, sony mp3, tažné...

Uživatelský avatar
tomik...
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1136
Registrován: 07.04.2009 15:40
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od tomik... » 30.09.2012 13:01

Zdravíčko kucí, tak mam jeden další poznatek, jelikož jsem tohle u mondea chvilku řešil taky, ale po výměně axiálních táhel a tyček a vůbec všeho co šlo na přední nápravě vyměnit, jsem to pak už neřešil, tak jsme na to teď s kámošem(co ode mě koupil mondeo) asi přišli. Komu to takhle ještě lupe?
Zkuste schválně chytnout za tyč řízení, jak jde z volantu směrem k motoru, tak tam kde zalejzá do kastle z kabiny... u mojeho bejvalího mondea v tom je vůle, takže by asi stačilo tam vyměnit nějaký ložisko nebo tak...
Je: Mondeo Kombi 2.0TDCi 96kW Ghia X, 18" Zetec S - leštěné, Bi-Xenon, DECAT, EGR off - no a myslim že úúplně fuuull výbava :)

Bylo:FOCUS ST 2,5T

Bylo: Mondeo 2,0 TDDI102kW/360N.m. DeCat, 18" Zetec S, Recaro, xenony, weitec -30/30

Uživatelský avatar
jimm
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1612
Registrován: 08.04.2011 14:12
Bydliště: Teplice

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od jimm » 04.10.2012 09:27

Cvaknutí (lupnutí) taky bejvá povolenou nápravnicí na podvozku,stačí utáhnout,já to utahuju každých 6.měsíců.
ford mondeo 1.8 92kw lpg elpigaz r.v.2001 https://www.lpg.cz/main/

vencator
Junior
Junior
Příspěvky: 496
Registrován: 04.11.2010 15:51
Bydliště: telnice

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od vencator » 16.11.2012 19:26

tomik...:
mě v tom lupe a známímu ne a tam kde myslíš má zrovna on větší vůli jak já,nevím jak u koho ale mě to lupe na obě strany,ale lupe to jen když sou kola rovně a musí být nastartovaný,když je motor vyplej tak to nelupe.vše už jsem prošel a vypadá to že to jde z hřebenu,to lupaní jde cítit i slyšet,když jedu a začnu zatačet tak po otočení volantu asi cca 5cm jde cítit jakoby tlak a jak to lupe jde to zas už v poho,akorát proty co nejsou nato zvyklí tak jak to lupne si většinou zatočí o něco víc.ale jak říkám vše jsme už prošli a nikde nic i jsme odpojili tyčky řízení a žádná vůle,lupe to až na tom sedí celá váha auta.byl bych rád kdyby někdo poradil co stím než budu repasovat hřeben nebo kupovat jinej třeba to bude nějaká prkotina.nevíte někdo?
Mondeo 2.0 TDCI 96kw\2006 kombi

Uživatelský avatar
johnyram
Junior
Junior
Příspěvky: 250
Registrován: 16.05.2010 17:58
Bydliště: Liberecko

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od johnyram » 28.11.2012 17:10

Tak se mi to lupnutí zničehonic vrátilo. Dělá to jako předtím zastudena, ale jen na jednu stranu mi přijde. Příští rok se tomu asi pověnuju...
Jinak je to naprosto přesně to co píše Vencator :wink:
Mondeo 06' kombi Tdci 6kvalt 96kw, xenony, vyhřívané skla, denní svícení, sony mp3, tažné...

vencator
Junior
Junior
Příspěvky: 496
Registrován: 04.11.2010 15:51
Bydliště: telnice

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od vencator » 08.12.2012 16:24

mě to taky začlo na jednu stranu,pak se to stratilo,pak zas na druhou stranu,pak zas nic a ted to dělá na obě strany.ale včera mě zamrzla nafta nebo přimrzla,takže sem musel zatáčet s vyplím motor a tak jsem to zkusil a nekřupe to,prostě to křupe jen když jede servo,mám pocit že to bude něco s tlakem oleje.nemáte někdo schéma hřebenu jak to tam funguje?přijde mi to jak kdyby olej mě pomáhal při točení spíš do protisměru,protože když točím citím odpor a jak to křupne jde vše normálně.
Mondeo 2.0 TDCI 96kw\2006 kombi

Uživatelský avatar
johnyram
Junior
Junior
Příspěvky: 250
Registrován: 16.05.2010 17:58
Bydliště: Liberecko

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od johnyram » 11.12.2012 06:49

Momentálně teď se mi to zase uplně ztratilo :D
Mondeo 06' kombi Tdci 6kvalt 96kw, xenony, vyhřívané skla, denní svícení, sony mp3, tažné...

vencator
Junior
Junior
Příspěvky: 496
Registrován: 04.11.2010 15:51
Bydliště: telnice

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od vencator » 13.12.2012 18:05

to sou ty začátky,taky se to stratilo po týdnu zpět a pak nic,pak se budou střídat strany v lupání a pak to bude dělat na obě,akorát v mínusovích teplotách to nedělá když je to promrzlí a zajímavý je že jak jsem dal ted plecháče se zimníma,tak to lupe zas v jiné poloze,o něco dříve,tak už nevím.zvykl jsem si,takže dokud to nikam nezatáčí samo,tak budu jezdit dál. :D
Mondeo 2.0 TDCI 96kw\2006 kombi

Uživatelský avatar
johnyram
Junior
Junior
Příspěvky: 250
Registrován: 16.05.2010 17:58
Bydliště: Liberecko

Re: Rizeni za studena se chova "divne"

Příspěvek od johnyram » 06.04.2013 18:40

Tak koukám, nikdo ještě nepřišel na pravou příčinu onoho lupání, celou zimu byl pokoj, a teď jak se začíná oteplovat, tak se to vrátilo. A jelikož mě štve každá závada, tak se na to asi zaměřím, zvednu, vyzkouším, vyzkoumám, a uvidím jestli na něco přijdu. To by v tom byl čert, abych na to nepřišel. Trochu je mi divný, že si si tím ještě nikdo neporadil. Jestli na to přijdu, dám vědět :wink:
Mondeo 06' kombi Tdci 6kvalt 96kw, xenony, vyhřívané skla, denní svícení, sony mp3, tažné...

Odpovědět

Zpět na „Podvozek - Mondeo“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů