Olejový filtr vypadl během jízdy (Auto Šindler)

Chcete s něčím poradit nebo se podělit o radu s ostatními?
Moderátor:foki
spiker
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 08.12.2014 12:10

Olejový filtr vypadl během jízdy (Auto Šindler)

Příspěvek od spiker » 06.09.2016 12:31

Zdravím všechny a prosím o váš názor na to, co se mi stalo.

Nechal jsem si v servise vyměnit olej+filtr. Ujel jsem asi 150 km, jedu 130 km/h po dálnici a najednou vidím svítit kontrolku oleje + trochu smrad v kabině. Okamžitě jdu na spojku+brzdu a zastavuju v odstavném pruhu. Přede mnou zastaví jiné auto, že prý z mého auta vyletěl kámen a promáčknul mu blatník. Já mu říkám kámen?
Otevřem kabinu a vidíme, že to byl olejový fitrl. Pod autem olejové skvrny, zadní dveře celé od oleje, za autem olejová čára. Sepsali jsme škodnou událost na ten jeho blatník a nechal jsem se odtáhnout. Po nasazení nového filtru a doplnění oleje zjistili supr věc: motor je zadřený!
Volal jsem to do servisu, kde mi ten olej původně měnili (než filtr vypadl), ten si pro moje auto přijel s vozíkem a řeší se teď oprava toho zadřeného motoru.

Chci se zeptat všech na jednu věc:
Je možné, aby filtr celý za jízdy vyletěl z auta jiným způsobem, než že byl špatně dotažený?

Díky za názor!

Ford Focus 2 combi, r. 2006, 1.6 benzín 16v, 74 kW

Uživatelský avatar
Andymaniac
Junior
Junior
Příspěvky: 480
Registrován: 21.10.2011 10:42
Bydliště: Praha 8

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od Andymaniac » 06.09.2016 13:36

Tak to je drsná příhoda. No, je to zvláštní. Teoreticky by se mohlo asi vytrhnout ještě dno filtru, ale to by se tam pak muselo najít našroubované. Ale je to spíš asi v rovině teorie. Na druhou stranu si říkám, že než se ten filtr povolí tak moc, že upadne, tak to docela nějakou dobu trvá a čekal bych, že už v tu dobu bude svítit kontrolka oleje, protože to bude nasávat vzduch. Ale bohužel tyhle kontrolky (oleje a dobíjení) u Fordu moc nefungují ... :-/
Ford Focus II kombi po faceliftu (2008)
Motor: 1,8 TDCi
Výbava: GHIA

Uživatelský avatar
lucky.jack
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8442
Registrován: 12.03.2011 21:18
Bydliště: v Hradci Královým

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od lucky.jack » 06.09.2016 13:54

Bohužel se může stát. Nám se stalo to samý s nedotáhlým vypouštěcím šroubem--->zadřený turbo :cry:
>Galerie< - Focus II combi 10/2007 Collection(mezifacelift), 1.6 TDCi 66 kW/214Nm - chip 81kW/245Nm
Obrázek

Uživatelský avatar
Nonid
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 5279
Registrován: 05.12.2012 21:07
Bydliště: Práááha - Vyšehrad!

Příspěvek od Nonid » 06.09.2016 13:56

Takze ale logicky vina na strane mechanika
Ford Focus ST170, 2002, 5dv, Panther Black, 2016-
Bylo:
Peugeot 205 1.4, bažiňák
Ford Focus 1.6 16V, hatchback, aquamarine blue
Ford Focus 1.8 16V, 2003, 5dv, Černá Panther, 2013-2017

Uživatelský avatar
miki21
Test driver
Test driver
Příspěvky: 13029
Registrován: 01.04.2009 18:21
Bydliště: Třinec

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od miki21 » 06.09.2016 14:30

Pokud je ten filtr (cokoliv) dotažený jak má být a není poškozený závit, tak neexistuje, aby se sám od sebe povolil. Jasná chyba servisu.
Fofo II 1,8 16v modrá combi
Funguje zde funkce HLEDAT Prosím,používejte ji před založením nového tématu.

Uživatelský avatar
phofy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 9395
Registrován: 23.07.2011 11:32
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od phofy » 06.09.2016 14:47

To snad ani nejde, aby to samo povolilo, kort kdyz tam je ta guma a kolikrat mi nesel ani povolit rukou

Uživatelský avatar
viduka55
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1985
Registrován: 17.03.2013 13:38
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od viduka55 » 06.09.2016 14:48

Pravděpodobně zůstalo nalepené staré těsnění na přírube filtru. Tzn při dotahovani tam byly dva kroužky a proto filtr vystrelil. Je víc možností ale tohle je nejpravděpodobnější. Každopádně chyba servisu teda mechanika
“If everything seems under control, you're not going fast enough.”

Viduka55 - Ford Focus II Duratec HE 2.0, r.v. 2006, 107 KW, GHIA - Galerie
Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
lucky.jack
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8442
Registrován: 12.03.2011 21:18
Bydliště: v Hradci Královým

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od lucky.jack » 06.09.2016 14:52

V našem případě bez debat chyba mechanika a taky jsme zato byli oprávněně ohodnoceni :(
>Galerie< - Focus II combi 10/2007 Collection(mezifacelift), 1.6 TDCi 66 kW/214Nm - chip 81kW/245Nm
Obrázek

Uživatelský avatar
finsa
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 655
Registrován: 22.01.2013 13:58
Bydliště: KönigGratz

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od finsa » 06.09.2016 14:56

To je teda síla, závit na filtru má pár otáček a než se vyšrouboval natolik že upadl to jsi mohl pěknou chvíli jet s nedostatkem oleje. Zase si ale říkám že kdyby byl filtr natolik špatně dotažený tak by olej kapal už v tom servisu a mohli by na to příjít...
FF II FL 1.6 16V kombi Panther Black
Fiesta MK5 1.4 16V Ghia nebo také nákupní taška na kolečkách.

Obrázek

Uživatelský avatar
miki21
Test driver
Test driver
Příspěvky: 13029
Registrován: 01.04.2009 18:21
Bydliště: Třinec

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od miki21 » 06.09.2016 15:07

Pokud filtr dotáhli jen slabě, nebo tam zůstala přilepená stará guma, tak to nemuselo téct vůbec. Mohlo to začít až po delší jízdě. Bohužel až začne svítit kontrolka, tak už je většinou pozdě.

Proto, jak měním olej u sebe či komukoliv,vždy nastartuju a nechám to chvíli vrčet, aby se po natlakování projevily případné netěsnosti. V servise na to nejspíš nebyl čas, olej se nalil a šup s autem ven.
Fofo II 1,8 16v modrá combi
Funguje zde funkce HLEDAT Prosím,používejte ji před založením nového tématu.

spiker
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 08.12.2014 12:10

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od spiker » 06.09.2016 15:28

Tak chlapi děkuji všem za potvrzení, že to je jednoznačná chyba mechanika/servisu.

Tak snad to vše dobře dopadne a veme to na sebe, dám vědět.

mobil-man
Junior
Junior
Příspěvky: 239
Registrován: 07.05.2015 19:52
Bydliště: Chrudimsko

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od mobil-man » 07.09.2016 16:53

Hlavně jestli na tu výměnu je protokol, vzhledem k výši škody bych si dával pozor, aby to nezkusili nějak ochcat a vyvléct se z toho. Nebylo by od věci nafotit si stav auta případně nechat si zaznamenat stav znalcem, než se pustí do nějakých oprav.
Trval bych na výměně motoru, žádnou ojetinu z vrakáče s neznámou historií nebrat. Pokud by se cukali, pak se obrátit na advokáta.
Focus II hatch, 1.6 Ti-VCT 85 kw, rok 2006

spiker
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 08.12.2014 12:10

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od spiker » 07.09.2016 21:13

Díky všem za názor a uvádím průběžbý stav:

Hlava motoru je dobrá, klika byla přidřená, šla na výbrus a je vybroušená, prý jsou tam utavené ložiska, bude tam dávat nové šálky a ještě něco tuším.
Takže na nový motor to nevypadá.
Majitel servisu se mi snaží pořád tvrdit, že to muselo téct už dřív a že jsem si nevšiml kontrolky.
Já jsem si téměř jist, že se rozsvítila až když už šel cítit mírný zápach v kabině a to už byl zřejmě venku i ten filtr a valil ze mně olej.
Říkám si, že i kdyby opravdu svítila dřív, dejme tomu 2 minuty, tak je to ve 130 km/h zhruba 4.3 Km jízdy a to se při mých otáčkách (téměř 4t/min) klidně přidřít může?
Navíc jsem slyšel i názory, že když s tak rozžhaveným motorem a bez oleje náhle zastavím, tak se to přidře. Prý když je tam alespoň nějaký olej, tak je lepší nechat motor běžet a olej dolít za běhu motoru, což v mém případě s vypadnutým filtrem opravdu nešlo. To bych tam musel lít asi tak 100 litrů za minutu.

Jinak ten filtr nemám, ale vzhledem k tomu, že toho borce za mnou trefil do pravého předního blatníku, tak je celkem slušná pravděpodobnost, že bude ještě někde v příkopě. A protože vím kde se to stalo, tak bych ho s trochou štěstí mohl najít. Jenže jak, když jsem teď bez auta.
Majitel servisu mi tvrdí, že kdybych ho měl, tak on ho prý vyreklamuje.

No uvidím, jek to tedy bude pokračovat dále, v nejhorším dojde na hledaní filtru a soudního znalce.

Tak zatím a díky za podporu!

mobil-man
Junior
Junior
Příspěvky: 239
Registrován: 07.05.2015 19:52
Bydliště: Chrudimsko

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od mobil-man » 09.09.2016 18:39

I kdyby to byla vada filtru (neumím si představit, že by prasknul tak, že celý upadne), tak pokud to bylo v rámci výměny oleje, odpovídá za to poskytovatel služby (ten ať si následně reklamuje kde chce).
Odpovídá za použitý materiál, pokud to nebyl filtr, který jste si přinesl sám, pak by mohl říct, že to byl materiál předaný objednatelem, za který nenese odpovědnost.
Focus II hatch, 1.6 Ti-VCT 85 kw, rok 2006

Uživatelský avatar
miki21
Test driver
Test driver
Příspěvky: 13029
Registrován: 01.04.2009 18:21
Bydliště: Třinec

Re: Olejový filtr vypadl během jízdy

Příspěvek od miki21 » 09.09.2016 20:14

Ještě jednou zopakuji... pokud začne svítit kontrolka, tak už je tlak oleje tak nízký, že je většinou pozdě.
olejový filtr se NEMŮŽE povolit při běžném provozu... pokud není ojebaná výměna.
Jaký a jak namontovali filtr je jen a jejich věc, jak se psalo výše.

POZOR- na motor 1,6 neexistují na spodek origo náhradní díly! Tak pokud se měnily šály a podobné věci, tak na to chtěj všechny doklady i dklady na práci. kdo ví co tam dají a jak dlouho to vydrží.

A pokud majitel servisu tvrdí, že to teklo už dřív, tak ať jde do prdele, protože tys tam dal auto na výměnu a případnou netěsnost byy machoš odhalil hned, jak by pod to vlezl. Pokud teče olej z motoru, tak je celý motor poblitý a a pokud je únik větší, tak je mastný i podvozek za motorem.

Nedej se ojebat a trvej na kompletní opravě!
Fofo II 1,8 16v modrá combi
Funguje zde funkce HLEDAT Prosím,používejte ji před založením nového tématu.

Odpovědět

Zpět na „Rady, nápady a dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů