Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Chcete s něčím poradit nebo se podělit o radu s ostatními?
Moderátor:foki
Odpovědět
Uživatelský avatar
Emil
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 11.12.2014 01:57

Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Příspěvek od Emil » 05.03.2017 21:06

Dialkove ovladanie ktore tu budem popisovat som pouzil na ovladanie rezimov DRL, viac info tu:
http://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... 0#p1079460
Video ako to funguje: https://youtu.be/O_KuboXuRUM

Kedze mi k tomu prislo viacero dotazov, rozhodol som sa to popisat aj ako samostatnu temu, mozno to niekomu pomoze.

Zariadenie mozete najst napr. na Aliexpresse (okolo 10USD), pod oznacenim napr.:
"Digital Wireless Remote Control, 12V 4CH 433MHz Learning Code Receiver"
(Alebo nejaka podobna formulacia, rozny predajcovia to oznacuju rozne, no +/- je to podobne.)
Existuju 1, 2, 4 a viac kanalove verzie, s roznym dizajnom dialkovych ovladani. V nasledujucom prispevku prilozim par prikladov.

Ja som si osobne vybral tuto variantu:
Free-Shipping-12V-4CH-433MHz-Learning-Code-Receiver-with_005.jpg
V rohu obrazku je mozne vidiet aj priklad zapojenia. Tieto zariadenia obvykle podporuju niekolko rezimov, ktore sa daju menit jumperom na plosaku.

Pozeral som rozne popisy k tymto modulom (vacsinou pouzivaju rovnaku logiku zapojenia).
Par uzitocnych obrazkov:
Description 01.PNG
Description 02.PNG
Modes.PNG
Skusim "nahulvata" jednoducho popisat o co ide:
- na kraji je obvykle napajanie (12V, cervena) a zem ("-", cierna) samotneho obvodu
- podla poctu kanalov su tam relatka (cierne "kocky"), ku kazdemu priskuchaju tri stobovatelne pripojne miesta (zeleny konektor, obsahuje svorky 1, 2 a 3)
- kazdy zeleny konektor ma stredovu svorku ("2"), ktora je podla zvoleneho rezimu prepinana na svorku "1", alebo sa prepina na striedacku so svorkami "1" a "3".

Par poznamok/doporuceni k zapojeniu (v tomto konkretnom pripade sa to tyka denneho svietenia DRL):
„+“ privod dat na baterku (resp. v poistkovke pripojit na poziciu so stalym napatim) a samozrejme vlastnu poistku pred modul.
„-„ privod ukostrit na karoseriu (najlepsie nejaky srob, kde uz je nieco uzemnene – nejake „ocko“ s kablom).
Kable na svetla by som napojil priamo pri konektoroch reflektorov. Tam to bude asi „najcistejsia“ robota. Proste seknut zvazok a ponapajat „t-ckom“ kableaz z modulu. Staci najst popis zapojenia konektora a mas to. Pripadne zobrat merak, posadit manzelku/priatelku do auta nech prepina svetla a merat konektor od svetiel (tak som hladal parkovacky pre DRL), za 3min. hotovo. ;-)
A urcite doporucujem zapojit diody na povodne vodice, aby sa nestalo, ze si do el. okruhu auta pustis nejake napatie cez dialkovy modul priamo z baterie (to moze narobit peknu sarapatu, vo vlakne o dennom svieteni na to myslim upozornoval aj ZaQik). Je pravdepodobne, ze tam je nejaka ochrana, no odidene GEM (prip. vyhorene auto) by som na to nestavil. A hlavne nepouzi LED diody – tie maju velky odber (skusil som to koli lepsiemu prehladu, ako signalizacia co sa deje v zapojeni a DRL sa vobec nezapli). ;-)

Podla obrazkov vyssie by to mohlo byt celkom zrozumitelne. Ak vam nieco nebude jasne, tak sa pytajte, skusim odpovedat ked budem vediet.
Naposledy upravil(a) Emil dne 05.03.2017 21:25, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Emil
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 11.12.2014 01:57

Re: Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Příspěvek od Emil » 05.03.2017 21:18

Slubene priklady obvodov a dialkovych ovladani:
01.PNG
02.PNG
03.PNG
04.PNG
A retro chutovecka. ;-)
05.PNG
Naposledy upravil(a) Emil dne 05.03.2017 21:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
FLA
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1385
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od FLA » 05.03.2017 21:20

Super diky za info!
ObrázekKuga 2.0 Tdci AWD Spirit X
predtým:
C-Max 1.6 85kW TDCi Titanium X
Focus Combi Ghia 2007 1.6L Duratec-16V Ti-VCT
Focus Combi Trend '99 1.8TDdi

Uživatelský avatar
Emil
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 11.12.2014 01:57

Re: Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Příspěvek od Emil » 06.03.2017 09:15

Este doplnim, ze sa tym daju ovladat zariadenia nie len v aute, ale prakticky cokolvek. Uvadzaju, ze tie relatka su stavane na 220V. Moze sa tym teda ovladat napr. garazove vrata, zavlaha na dvore, okna, zaluzie, markizy, osvetlenie dvora, kurenie, pohodlne restartovat seknuty router/wifi v podhlade/podkrovi, ledkove osvetlovacie pasy a pod.
Alebo aj robit nejake komplexnejsie ovladane systemy... mimochodom, ak niekto dokaze odhalit ako som zapojil na aute denne svietenie (viz. video s ukazkou), ma u mna velky respekt a pol liter chladeneho. 8)
:nazdravi:

Uživatelský avatar
FLA
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1385
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od FLA » 06.03.2017 11:13

Tak ho mas u mna, lebo som cakal ze tu schemu na drl sem dáš :-(
ObrázekKuga 2.0 Tdci AWD Spirit X
predtým:
C-Max 1.6 85kW TDCi Titanium X
Focus Combi Ghia 2007 1.6L Duratec-16V Ti-VCT
Focus Combi Trend '99 1.8TDdi

Uživatelský avatar
Emil
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 11.12.2014 01:57

Re: Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Příspěvek od Emil » 06.03.2017 16:24

Jaaj, to moje konkretne zapojenie ta zaujalo? To ma ani nenapadlo... ja ze som len sam taky exot, co chce mat vsetko do detailu ovladatelne podla seba. :D
Nikdy nechapem, ked v autorecenziach kritizuju, ze niektore auto ma prilis vela tlacidiel na palubke... (moja mys ma 12 tlacidiel, plus mam na ne 5 konfiguracnych profilov), ale taziskova populacia vraj chce veci co najjednoduchsie (pre mna to znamena „co najblbsie, aby som nad tym nemusel moc rozmyslat“), preferujem opak (mozog je ako sval, bez cvicenia zakrnie)... zlaty KITT a jeho palubka. :wink:
OK, samozrejme poslem, len to musim prekreslit (modeloval som to v jednom el-tech programe, kde som to rovno testoval). Ale je to fakt celkom zaujimavy rebus. Viacero ludi co sa vrtaju v elektrotechnike mi povedalo, ze sa to jednym tymto dialkovo riadenym obvodom neda urobit, ze ich musi byt minimalne niekolko v kaskade (viac mi nebolo treba). Poslem ti to spravou, nech nevyzradim pointu, ak by to chcel niekto lustit. Ale poslem to samozrejme kazdemu, kto o to poziada (som jednoznacne za zdielanie vedomosti, moj ideal je Wozniak, nie Jobs). :cooler:

Este raz popisem, ako to funguje:
A – Po starte svieti DRL, po zapnuti parkovaciek svieti v rezime obrysoviek (cca. 50% vykon, DRL to samozrejme musi podporovat)
B – Po starte svieti DRL, po zapnuti parkovaciek sa DRL vypne (volam to „STK cisty“ rezim, nie ze by „A“ bolo zakazane, no treba fyzicky odpojit obrysovky v reflektoroch a to som nerobil)
C – Svieti stale (aj pri vypnutom motore, aj pri zazatych svetlach, dobre na prisvit v noci v terene, vyhladanie auta na parkovisku, alebo kontrolu dvora, ci sa tam nepohybuju nejake zivly, osvedcilo sa mi hlavne mimo domu, na chate, hoteloch/penzionoch.)
D – nesvieti nikdy (napr. ked niekde stojim so zapnutym motorom a nechcem moc budit pozornost)

Uživatelský avatar
FLA
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1385
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od FLA » 06.03.2017 17:01

No fakt pekny, rébus!
ObrázekKuga 2.0 Tdci AWD Spirit X
predtým:
C-Max 1.6 85kW TDCi Titanium X
Focus Combi Ghia 2007 1.6L Duratec-16V Ti-VCT
Focus Combi Trend '99 1.8TDdi

Uživatelský avatar
Emil
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 11.12.2014 01:57

Re: Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Příspěvek od Emil » 06.03.2017 21:44

Tak poslane. Dufam, ze je to zrozumitelne. (V podstate to nie je nic zlozite, ked uz to clovek vidi... len na to prist.) Keby nieco, pis.

Este pripomeniem, ze funkciu obrysoviek musia DRL podporovat (dimm).
Taketo DRL maju teda 4 kable:
1. +12V
2. zem (GND/"-")
3. signal z parkovaciek pre vypnutie DRL (DRL OFF)
4. signal z parkovaciek pre DRL ako obrysove (DRL Dimm)

Vsade kde by mohol tiect prud neziaducim smerom, doporucujem osadit diody.

Uživatelský avatar
FLA
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1385
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od FLA » 07.03.2017 11:10

Ako je to s drl bez podpory dimm funkcie?
ObrázekKuga 2.0 Tdci AWD Spirit X
predtým:
C-Max 1.6 85kW TDCi Titanium X
Focus Combi Ghia 2007 1.6L Duratec-16V Ti-VCT
Focus Combi Trend '99 1.8TDdi

Uživatelský avatar
Emil
Junior
Junior
Příspěvky: 244
Registrován: 11.12.2014 01:57

Re: Univerzalne dialkove ovladanie zariadeni (napr. DRL)

Příspěvek od Emil » 07.03.2017 11:19

Tak len nezapojis ten kanal "A".
Mozes si tam namiesto toho dat napriklad "silnejsiu" svetelnu hukacku, kde zapojis (systemom ako je kanal "C") DRL, stretavacky, dialkove a pripadne aj hmlovky... a mozes opekat. :mrgreen:

Odpovědět

Zpět na „Rady, nápady a dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů