Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Moderátor:phofy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Veliferus
.
.
Příspěvky: 13
Registrován: 18.11.2010 16:55

Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Veliferus » 12.05.2011 23:08

lesjoforskatfocus.jpg
Zdravím!
Mám problém s prasklou zadní pružinou na Mondeu ST220, sedan.
Auto mám nyní v neautorizovaném servisu a snažím se sehnat pasující pružiny. Fordí originály (dle VIN kódu určený FINIS kód dílu 138 37 78) bohužel nejsou k sehnání, volal jsem do všech možných Ford dealerů a všude mi řekli to samé - nejsou ani v Německu, nejdříve by byly za týden. Jedna stojí asi 2200Kč.

Rozhodnul jsem se hledat alternativu...našel jsem v jednom e-shopu tyto pružiny od Lesjoforse: http://www.automatejcek.cz/nahradni-dil ... ku/A105BB/ . Tento díl má nahrazovat Forďácky díl s FINIS kódem 113 04 50. Co se týče kompatibility jsem se ptal taky různě po servisech Ford a někde tvrdili že jim to na tento kód vyhazuje stejný díl jako ten díl určený dle VIN kódu a pružina by tam jít měla, jinde zas že to je určený pro jiný motory a že pasovat tam bude, ale bude mít jinou charakteristiku). K dodání během dvou dnů, cena 1720Kč za kus.

Rozhodl jsem se ještě osobně navštívit Ford Kačmáček v Praze na Kačerově a probrat to tam s nima. Tam zavolali svému dodavateli dílů z druhovýroby, který údajně byl schopný správné pružiny dodat do dalšího dne. Kývnul jsem na to tedy. Cena 1900Kč/kus. Ovšem pružiny které přišly mají na krabici napsáno, že jsou určeny pro Focus 1. generace, motorizace 1.8 - 2.0i, na přední nápravu. I pánovi z Kačmáčka to přišlo divné, ale na výslovný dotaz ho prý dodavatel ujišťoval, že pasují na STčko na zadní nápravu. Že to tedy prý mám zkusit a když to nepůjde, tak jim je mám vrátit.

Pružiny jsem tedy odvezl mechanikovi, dostane se k tomu v sobotu dopoledne.

Doma mi to ale nedalo a začal jsem bádat nad tím, jak by bylo možné aby přední pružiny z Focuse pasovaly na STčko dozadu.
Našel jsem si katalog pružin Lesjofors, kde jsem podle kódových označení vysledoval následující.
Označení přední pružiny pro Focus je 40 275 72 (40 zřejmě označuje že přijde na přední nápravu, je to u všech předních pružin) a označení zadní pružiny ST220 je 42 275 72. Což naznačuje, že by pružiny mohly být v něčem podobné. Nicméně pružina pro Focus je typu CC (viz obr.) a pružina pro ST je typu II (viz obr.). :?

Skutečně, zakoupená pružina je typu CC a podle katalogu Lesjofors má být na všech Mondeích sedan vzadu typ II a na všech Turnierech CC.

Můj dotaz zní...má cenu vůbec zkoušet to tam rvát a platit tak zbytečně další hodiny mechanikovy práce v případě, že by to tam nešlo, nebo jim to mám do Fordu rovnou zanést vrátit, říct že to tam nešlo, protože to má jinej tvar a objednat si Lesjoforse a čekat do příštího týdne? :nixw:

Děkuji moc!
Přílohy
120520111072.jpg
120520111073.jpg
lesjoforskattypes.jpg
lesjoforskatmond.jpg
Mondeo ST220 '03 sedan před FL

Uživatelský avatar
Boban
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8641
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Havl. Brod (CZ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Boban » 13.05.2011 07:46

Moc bych nelaboroval, každopádně ST220 má v kombi mít tlumiče se samoštelovákama a tudíš pokud se dají jiné pružiny může být rébus v podobě buď světlé výšky nebo chování zadku. Já osobně bych zajel na nejbližší vrakáč, kouknul po jakýmkoliv mondeu v kombi které mělo samoštelovák , z toho bych si nechal dát pružiny (obě) a měl bych to nejlevněji a ze stejným efektem ! :wink: :idea:

Uživatelský avatar
ZonixX
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3167
Registrován: 14.07.2009 22:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od ZonixX » 13.05.2011 08:14

pokud nejde sehnat original, tak koupit cely set Eibach... ST snizis, pruziny budou vsechny nove s totoznou charakteristikou, tlumice s tim problem mit nebudou - a Ford je koneckoncu montuje jako origo prislusenstvi.. prijde mi to jako nejrozumnejsi alternativa k experimentu s pruzinami z jineho auta..
Fiesta ST180 '16 Stage 4
Honda Civic FK2 '10

ex: Honda Civic EP2 '02, Nissan 350Z '06, Ford Ka '01, Mondeo ST200

Uživatelský avatar
Boban
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8641
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Havl. Brod (CZ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Boban » 13.05.2011 08:36

No jenže právě mnou zmiňovaný podvozek který je na mondeu ST220 se nedoporučuje kombinovat s sníženým podvozkem. Dokonce na stránkách Eibach pro ST220 ani pružiny nejsou v nabídce :idea: :wink:
http://performance-suspension.eibach.de ... ucts_guide

Uživatelský avatar
Veliferus
.
.
Příspěvky: 13
Registrován: 18.11.2010 16:55

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Veliferus » 13.05.2011 08:40

Boban: ale sedan ST220 samoniveláky pokud se nemýlim nemá...proč bych tam měl dávat pružiny z kombi se samonivelákama? :|
ZonixX: jo to zní rozumně, bohužel ale jednak určitě už ho nechci snižovat, protože už teď mám s malou světlou výškou docela problém a druhak tomu furt něco je a už mě nebaví do toho cpát další a další prachy :wallbash: ...takže hledám nějakou střední cestu...ne z vrakáče, toho se trochu bojim, ale zas nechci měnit uplně všechno...

A ty Lesjoforse určený podle katalogu na ST220 sedan...ty myslíte že by tam nešly? Jsou jiný než na všechny jiný mondea sedan (co se týče rozměru, ne tvaru)...tak snad by mohli vědět proč je udělali jiný a měly by tam pasovat, ne? To že budu mít vepředu a vzadu jinak starý pružiny mi asi ani tak moc nevadí, nejezdim na limitu a když jsem měl teď prasklou tu jednu tak jsem to na jízdních vlastnostech ani nepoznal :D Spíš mi jde o to, aby se třeba ten zadek nezvednul do nějakých neestetických výšin :D
Mondeo ST220 '03 sedan před FL

Uživatelský avatar
Boban
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8641
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Havl. Brod (CZ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Boban » 13.05.2011 08:41

No ty jo jsem trotl :lol: vše zpět :idea: :lol:, já žiju jen ve světě rodiných STěhováků :idea: v tom případě dej co chceš, ale dej na obě strany, proč se bojíš vrakáče ?

Uživatelský avatar
Veliferus
.
.
Příspěvky: 13
Registrován: 18.11.2010 16:55

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Veliferus » 13.05.2011 08:47

asi tam zkusim šoupnout ty Lesjoforse a ty Focusácký ani zkoušet nebudu...přijde mi to jako hrozná konina aby bylo možný že by tam šly :D
Vrakáč...nikdy sem teda na žádnym nebyl, tak nevim jak to funguje, ale bál bych se, že nevim kolik to má nalítáno a co to má za sebou a tim pádem na to nebude spoleh a bude riziko že mi to taky prdne a to se mi zrovna na podvozku riskovat nechce :) nějaký věci do interiéru, proč ne :) Anebo tam má člověk podrobný info o tom z jakýho auta to je a kolik to auto mělo najeto? :?:
Mondeo ST220 '03 sedan před FL

Uživatelský avatar
ZonixX
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3167
Registrován: 14.07.2009 22:56
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od ZonixX » 13.05.2011 08:48

Boban: OK tak takhle.. pokud z jakehokoliv duvodu ne Eibach, tak H&R nebo Koni, z levnych Apex, PI, Weitec, Cobra, a snad jeste Avo.. predpokladam, ze je pochopeno, co jsem tim chtel rict :idea: :wink:

..dotaz tady padl na sedan ST220, ne kombi...

EDIT: lol, 3 reakce, nez napisu jeden prispevek :lol: ..vsechno zpatky.. Eibachy na bezne Mondeo by mely udrzet stavajici svetlou vysku.. :) to by taky byl zajimavy experiment :mrgreen:

EDIT2:
tady mas origo..

http://cgi.ebay.co.uk/FORD-MONDEO-MK3-S ... 19c53a3953

..kdyz ne z eBay, zkus polske Aukro: allegro.pl - tam je vzdy dilu na ST hromada... alternativa k sehnani originalu: http://www.fordpartsuk.com/contactus.htm

EDIT3: jeste k te druhovyrobe, byl bych extremne opatrny, neni uplnou raritou, kdy prodejci dilu z druhovyroby disponuji nespravnymi udaji o jimi prodavanych dilech - napr. ramena na ST200 jsou vsude prodavana identicka s beznou Mk2 a samozrejme ze vuubeeec nepasuji, protoze jsou totalne odlisna, tak jen abys pak nesel reklamovat.. ja jsem pro original, kdyz nechces snizovat, jen to hold bude dyl trvat.. budu se hodne divit, kdyz pruzina z "neceho" zepredu bude sedet na ST dozadu.. proste ti nesedi zdvih, zatizeni a vsadim se, ze ani ulozeni v misce tlumice...
Fiesta ST180 '16 Stage 4
Honda Civic FK2 '10

ex: Honda Civic EP2 '02, Nissan 350Z '06, Ford Ka '01, Mondeo ST200

Uživatelský avatar
Boban
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8641
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Havl. Brod (CZ)
Kontaktovat uživatele:

Re: Prasklá zadní pružina - ST220 - jaké tam patří?

Příspěvek od Boban » 13.05.2011 12:28

Veliferus píše:asi tam zkusim šoupnout ty Lesjoforse a ty Focusácký ani zkoušet nebudu...přijde mi to jako hrozná konina aby bylo možný že by tam šly :D
Vrakáč...nikdy sem teda na žádnym nebyl, tak nevim jak to funguje, ale bál bych se, že nevim kolik to má nalítáno a co to má za sebou a tim pádem na to nebude spoleh a bude riziko že mi to taky prdne a to se mi zrovna na podvozku riskovat nechce :) nějaký věci do interiéru, proč ne :) Anebo tam má člověk podrobný info o tom z jakýho auta to je a kolik to auto mělo najeto? :?:
Na vrakáči je to různé, já třeba mám věcí z vrakáče spoustu, ale je pravda, že díky známoistem vím co a kolik asi mělo najeto a v jakém stavu auto celkově bylo :-)

Odpovědět

Zpět na „Podvozek - Mondeo“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů