Pravidla silnicniho provozu - zmeny/nazory

Moderátor:phofy
Odpovědět
Uživatelský avatar
silverwolf
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5701
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Pravidla silnicniho provozu - zmeny/nazory

Příspěvek od silverwolf » 15.06.2011 13:42

Dnes: 12:55 Sněmovna: za přestupky odpovídá majitel vozu: Sněmovna schválila novelu silničního zákona, která stanoví odpovědnost provozovatele za vozidlo. Omezí poukazy řidičů na osobu blízkou při spáchání některých přestupků. Předloha zvyšuje až na výjimky věk pro řízení silných motocyklů na 24 let.
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/osoba- ... tel/651525

Ona už první věta je velice výživná : Provozovatel automobilu bude muset zajistit, aby řidič, který automobil používá, dodržoval předpisy. :irre: :irre: :mrgreen:
Ford Focus II, 1,6 Trend, Red Tango, r.v.2006.
Suzuki Samurai 1,3 MPi r.v.neznámý - černobílý lesní dělník
Obrázek

Eidž
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2224
Registrován: 20.02.2010 09:39
Bydliště: Hradec Králové/Pardubice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Eidž » 15.06.2011 14:30

silverwolf píše:...
Ona už první věta je velice výživná : Provozovatel automobilu bude muset zajistit, aby řidič, který automobil používá, dodržoval předpisy. :irre: :irre: :mrgreen:
No, a pokud to nezajistí a bude tvrdit, že to byla osoba blízká, tak si prachy za přestupek zacvaká majitel vozu. Což snad dává logiku - když doklady někomu svěří, tak ví, kdo řídí. A pokud ten, kdo řídí, nedokáže ke svému přestupku přistoupit férově a uznat, že udělal chybu, a majitel vozu nemůže sdělit, kdo řídil, osoba blízká, tak co s tím?

V příloze, co bude platit od 1. 8. 2011.

Změny žlutě.

Jinak co řidiči stále nerespektují, tak je § 12, odst. 5. - princip zipu. Stále si většina myslí, že když je značka, kde ze dvou pruhů pokračuje jeden, tak ten průběžný má přednost. Nemá. Pokud tam je tato značka, tak platí zip.
Přílohy
Konecne_zneni_zakona[1] o sil. provozu.pdf
(730.59 KiB) Staženo 335 x

Seat Altea XL-prodáno
Ford Focus kombi, 1,8 TDCi, 85 kW, Ghia(+tempomat,+DRL), RV 05/2002-prodáno
Honda Jazz, 1,4 GD1 61 kW, automat(+DRL), RV 03/2003
Škoda Forman 135, LPG, 43 kW, GLX, RV 12/1992, model 1993-prodáno


Uživatelský avatar
VH123
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1214
Registrován: 09.04.2009 09:37
Bydliště: Lovosice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od VH123 » 15.06.2011 14:33

"...Je základním právem každého v demokratickém a právním státě, pokud jím Česká republika ještě pořád je, aby nevypovídal sám proti sobě a stejně je tak základním principem (nejen) správního trestání, že každý odpovídá pouze za delikt, který spáchal..."
JUDr. T. Beran, článek na autoweb.cz.
Nejde o nějaké napravení mezery v zákoně, právní kličky nebo bůhví co všechno zatermíny si novináři a politici dokáží vymyslet. Tady jde o základní principy na kterých stojí celé české právo. I když si myslím že celá novelizace je postavená na tom že neřeší trestní odpovědnost, ale výhradně správní delikt. Takže příjmy z pokutiček za rychlost a parkování pro stát (v jakékoliv formě) jsou zajištěné a na silnicích se bude prasit vesele dál. Ovšem to už si ovčanstvo po řádné mediální masáži neuvědomí.

Listina základních práv a svobod:
(1) Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.
Amící mají "osobu blízkou" v podstatě také, co jiného je filmová hláška "Máte právo nevypovídat. Pokud se ho vzdáte, vše co řeknete..."?
Vojta
__________________
Ford Focus 1.6 16V 74 kW TrendoGhia 2003 LPG Stag 4 Rust In Pieces
Ford Capri Mk2 2.3 V6 X-pack 1977
Mazda 5 CW 2.5 2012

Uživatelský avatar
silverwolf
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5701
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Šumava
Kontaktovat uživatele:

Re: Osoba blízká

Příspěvek od silverwolf » 15.06.2011 14:36

Co s tím.... jde totiž i o to, že v přestupkovém a trestním zákoně osoba blízká zůstává a platí a tady - v jiném zákoně neplatí. Když půjdu k jádru věci, tak proč bych měl být trestán za přestupek, který jsem nespáchal? Myslím, že kolem toho bude ještě hodně rozporů. :nixw:
Ford Focus II, 1,6 Trend, Red Tango, r.v.2006.
Suzuki Samurai 1,3 MPi r.v.neznámý - černobílý lesní dělník
Obrázek

Uživatelský avatar
Sobull
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1393
Registrován: 24.08.2009 18:09
Bydliště: Polička

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Sobull » 15.06.2011 14:43

Ještě bych neházel flintu do žita. je tu senát, prezident, ústavní soud atd. Nicméně to jasně ukazuje jak naši zákonodárci uvažují:
Úřady provozovatele podle předlohy potrestají v případě, že se jim nepodaří řidiče zjistit.
Přeloženo: úřady si svoji nekompetenci a neschopnost vymoct právo, zahojí na majitelích auta.
Jasně to ukazuje, že tu absolutně nejde o prevenci a potrestání viníka přestupku, ale pouze o vybrání peněz.
Tahle zhovadilost společně s navrácením možnosti měřit rychlost obecním šaškům povede jednoznačně k vlně nákupů radarů v obcích a měření na nesmyslných místech.

Můj osobní názor je, že to nakonec neprojde. Když nikdo jinej, tak nějaký soud snad rozum mít bude.
FFII kombi 2,0TDCI, 2006

Eidž
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2224
Registrován: 20.02.2010 09:39
Bydliště: Hradec Králové/Pardubice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Eidž » 15.06.2011 14:44

Zajímavé je, že všichni znají listinu základních práv a svobod, umí ji citovat.
Ale že poruší zákon, ať už špatným parkováním, kde nemá, rychlostí, či jinak, tak to už najednou dotyčný neví, co porušil.

Dokud budeme krysy, u hypermarketu přijdeme k odřenému autu a nebude za stěračem lístek s telefonem pro vyřešení situace následně, tak místo respektování zákona budeme hledat kličky v zákoně.
Nedělám si iluze, že omezení použití osoby blízké bude mít dlouhého trvání. Myslím, že ještě před podpisem prezidentem už bude na internetu postup osoba blízká II....

Seat Altea XL-prodáno
Ford Focus kombi, 1,8 TDCi, 85 kW, Ghia(+tempomat,+DRL), RV 05/2002-prodáno
Honda Jazz, 1,4 GD1 61 kW, automat(+DRL), RV 03/2003
Škoda Forman 135, LPG, 43 kW, GLX, RV 12/1992, model 1993-prodáno


Uživatelský avatar
Zdwora
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3001
Registrován: 26.07.2009 15:07
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Zdwora » 15.06.2011 14:49

Eidž píše:Myslím, že ještě před podpisem prezidentem už bude na internetu postup osoba blízká II....
v to pevne doufam... proti takovymu xindlu jaky se stal z policejniho aparatu je treba se branit...
"Vysmivam se do ksichtu vsem nechapavejm k0k0tum!" by Řezník

Obrázek

Uživatelský avatar
VH123
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1214
Registrován: 09.04.2009 09:37
Bydliště: Lovosice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od VH123 » 15.06.2011 14:52

Pravomoc PČR nahnat odchycenou shnilotinu ze silnice na STK je určitě plus pokud toho policie nezačne zneužívat jako dalšího nástroje k buzeraci když jim to nevyjde s lékárničkou a žárovkama.
Zákaz předjíždění, zastavení a stání u křižování cyklostezky a silnice - proti tomu taky nemůže rozumný řidič nic mít.
S povinnými zimními gumami vcelku souhlas, i když lituji dědečky s hundrtkama, kteří těch pár km na hřbitov a po nákupech doteď odjezdili na univerzálech.
Paragraf proti tajným závodům mi připadá směšný a vcelku bezzubý, ale nešť.
S novým zněním §79a Měření rychlosti nemůžu souhlasit, už si představuju nadšené místní četníky jak znovu zprovozňují měřící kasičku od firmy Czechradar, holt zas budu mít o řidičský rituálek se vztyčeným prostředníčkem navíc.
Jízda s upadlou značkou nebude zločin proti lidskosti, ale pouhý přestupek - konečně.

No a pak ta osoba blízká. Nic dalšího zásadního jsem tam nenašel, zbytek jsou pro kategorii B vcelku kosmetické úpravy.
Vojta
__________________
Ford Focus 1.6 16V 74 kW TrendoGhia 2003 LPG Stag 4 Rust In Pieces
Ford Capri Mk2 2.3 V6 X-pack 1977
Mazda 5 CW 2.5 2012

Uživatelský avatar
VH123
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1214
Registrován: 09.04.2009 09:37
Bydliště: Lovosice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od VH123 » 15.06.2011 14:59

Eidž píše:Zajímavé je, že všichni znají listinu základních práv a svobod, umí ji citovat.
Ty jsi nikdy aspoň zběžně neprosvištěl ústavu? V tom případě ti to můžu vřele doporučit. S bráchou policajtem se neustále u piva dohadujeme - to co já považuji za běžnou občanskou sebeobranu proti úřednické a jiné zvůli je pro něj nepřípustné kličkování mezi zákony. I když se bavíme stále v teoretické rovině. Za celou platnost bodového systému jsem nasbíral 5 bodů a ty 3 co mi zbývají se mi doufám smáznou za necelé 3 měsíce. Nikdy jsem nešel do správního řízení, protože mi to za to nestálo. Udělal jsem chybu a stojím si za ní. Ale nevylučuji do budoucna že bych nějaký sebeobranný manuál nevyužil. Ty by ses nebránil bodíkům například když by tě odchytli na pověstné vlečce v Mělníku co vede do zdi?
Naposledy upravil(a) VH123 dne 15.06.2011 15:52, celkem upraveno 1 x.
Vojta
__________________
Ford Focus 1.6 16V 74 kW TrendoGhia 2003 LPG Stag 4 Rust In Pieces
Ford Capri Mk2 2.3 V6 X-pack 1977
Mazda 5 CW 2.5 2012

Eidž
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2224
Registrován: 20.02.2010 09:39
Bydliště: Hradec Králové/Pardubice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Eidž » 15.06.2011 15:49

ad zimní pneu - no, s tímto bodem v zákoně se teprve sžívám a považuji jej za víc loby, než smysluplný.
Jinak univerzály, celoroční, co jsem měl na Formanu, měli na boku M+S, takže splňovali podmínku zimního pneu :-)

Jinak ano, udělal jsem přestupky, zaplatil jsem si je. A na osobu blízkou jsem ani blbé parkování nehrál. Prostě jsem to bral tak, že jsem udělal chybu. Ale asi jsem debil, když jsem se z toho mohl vylhat.

Seat Altea XL-prodáno
Ford Focus kombi, 1,8 TDCi, 85 kW, Ghia(+tempomat,+DRL), RV 05/2002-prodáno
Honda Jazz, 1,4 GD1 61 kW, automat(+DRL), RV 03/2003
Škoda Forman 135, LPG, 43 kW, GLX, RV 12/1992, model 1993-prodáno


Uživatelský avatar
VH123
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1214
Registrován: 09.04.2009 09:37
Bydliště: Lovosice

Re: Osoba blízká

Příspěvek od VH123 » 15.06.2011 15:57

Vylhat se z prasení může opět jen prase. Vylhat se ze skutečně blbého parkování za pár stovek, to mi taky hlava nebere. Nikdy jsem pokutu za parkování nedostal, protože mi nedělá problémy zaparkovat dál a o to víc se projít. Ale když to tak zvažuju, ten můj první bodovaný přestupek byl za zběsilých 72 km/h ve 3 hodiny ráno na Černém Mostě několik málo metrů za značkou 50, která byla navíc téměř úplně zastíněná stromem. Dle terminologie Dfense klasické "zabukaření". Možná bych dneska do správního řízení šel a nepřipadal bych si nikterak zavrženíhodně.
Vojta
__________________
Ford Focus 1.6 16V 74 kW TrendoGhia 2003 LPG Stag 4 Rust In Pieces
Ford Capri Mk2 2.3 V6 X-pack 1977
Mazda 5 CW 2.5 2012

Uživatelský avatar
Zdwora
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3001
Registrován: 26.07.2009 15:07
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Zdwora » 15.06.2011 15:59

Hmm a jak casto parkujete napr. v centru Prahy panove? Budto modra zona nebo zakaz...
"Vysmivam se do ksichtu vsem nechapavejm k0k0tum!" by Řezník

Obrázek

Uživatelský avatar
tym
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3746
Registrován: 20.05.2011 21:49
Bydliště: Pilsner Urquell

Re: Osoba blízká

Příspěvek od tym » 15.06.2011 16:03

Jsem pro zrušení toho nejvíc diskutovaného nesmyslu... Poctivý člověk se tím neohání a na prasata je třeba bič, když nemají vychování. A ruku na srdce... zas tolik případů, kdy člověk někomu půjčí auto, ten někdo udělá přestupek a majitel jde na podání vysvětlení, podle mě není. Troufnu si odhadnout, že 95 procent výmluv na osobu blízkou je jen snaha se vyhnout trestu.

Uživatelský avatar
petulak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5653
Registrován: 06.02.2010 15:45
Bydliště: Liberec

Re: Osoba blízká

Příspěvek od petulak » 15.06.2011 16:09

Podle mě dobrej počin. Napište, někdo, kdo tento paragraf /z nás malých, použil/ . Jsem na to zvědavej. Vždy to použili, svině, co si vozej ožralí prdel v drahých autech. A ti si na ty vozy nevydělali rukama,ale zlodějnou, na nás všech.

Myslíte, že bych půjčil někomu třeba/jeřáb-autobus-bagr-atd./ abych nevěděl jak s tím bude nakládat? A napokon, kryl ho? ----Půjčím tí jeřáb, ty s ním někoho zabiješ. A já mám říct,že to řídila osob. mě. blízká??? :dih: :dih: Tento paragraf si senátoři totiž vymysleli,jen pro sebe. A on se jim "trošku" vymkl z ruky. :mrgreen:
FF-1.8-16V-ZETEC-E, SPORT-hatchback

Uživatelský avatar
Marťas
Test driver
Test driver
Příspěvky: 9172
Registrován: 13.04.2008 12:50
Bydliště: Edinburgh / Havířov

Re: Osoba blízká

Příspěvek od Marťas » 15.06.2011 16:47

Drive nebo pozdeji ceske hlavy vymysli neco, cim by se to dalo opet ochcat...
Vzdyt staci auto napsat na prarodice -> zaplatit za ne pokutu -> o body nikdo neprijde -> a vinik prasi vesele dal :roll:

Jsem hlavne proti mereni mestakama - tady v Havirove jich znam dost a co kus, to tupec :dih:
Posledni dobou o nicem jinem nemluvi, jak se na to tesi.....
Uz vidim jak to dopadne, kdyz se tomuhle nedostudovanemu stadecku vrazi do ruky radar :roll:
Obrázek
Byl : Focus ST2 - 213kW
Byl : Freelander 2 S - 118kW
Byl : Fiesta Mk7 - 60kW
Je : Vauxhall Corsa VXR - 141kW
Je : Suzuki SV650 - 55kW
Je : BMW 520D - 128kW


...uz nic nedovolene neprodavam :P

Odpovědět

Zpět na „Pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů