Ukrajina - válka, uprchlíci...

Moderátor:phofy
Odpovědět
Uživatelský avatar
pkadecka
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4753
Registrován: 18.08.2009 12:39
Bydliště: Kostelec nad Labem

Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od pkadecka » 14.03.2022 10:08

Přátelé, myslím, že si to už zaslouží extra téma než to míchat do nějakého jiného. EDIT: Politiku prosím ne, ta má svoje extra téma jinde.

Vykopávám: exodus uprchlíků z Ukrajiny. Na jednu stranu skutečně ti, co potřebují pomoc, utekli z oblastí, kde se fakt válčí, pod oknama jejich domu projížděly ruský tanky. Nemají nic než pár věcí, ale vítáme je tu s otevřenou náručí, máme s nima soucit, víme sami, co to je ruská okupace a navíc dneska fakt nesnášíme Rusko a Putina.

Na druhou stranu, objevují se historky o Ukrajincích, co toho zneužívají.

Co dostává mě, to je evakuace zvířat. Padat mně vedle baráku ruský bomby, popadnu děti, sbalím pár věcí a tradá pryč... někdo s sebou ale vláčí třeba 6 koček (!) nebo podobný množství psů. Nějací dobrovolnící jedou do oblastí, kde se válčí, zachraňovat psy z útulku nebo co a už jsem viděl i nějakou zprávu, že kvůli tomu umřeli... což mě trochu zaráží.

Pravda je, že nejsem pejskař ani kočkař, doma mám jen rybičky; na druhou stranu jsem z vesnice a vždycky jsme tam zvířata měli. Koček tam běhalo dost a psa jsme měli taky vždycky aspoň jednoho. Dneska tam mám rodiče a když tam přijedu na návštěvu (a jezdím tam často), vezmu jejich psa na procházku, ten se může zbláznit, jen mě vidí a skáče 3 metry vysoko.

Jinak, mám velký byt a jsem sám, tak jsem nabídl spolubydlení pro utečence z Ukrajiny, zatím to teda nedopadlo. Asi že je to 20 km od Prahy a všichni preferujou Prahu a rovnou samostatný byt. Taky se možná ty matky s dětma, v cizí zemi, 2000 km od domova, bojej jít spolubydlet s chlapem.

V sobotu mě teda jedna paní tady z okolí kontaktovala, jestli mám volno, že mají u sebe uprchlíky a že je na cestě příbuzná (snad sestra), maminka s 11 letou dcerou a psem. Akorát jsou teprv někde na Ukrajině a nejsou o nich v tuto chvíli žádné zprávy.
Naposledy upravil(a) pkadecka dne 15.03.2022 13:19, celkem upraveno 1 x.
Pavel Kadečka
Mazda 6, 2.0i, 2004
Citroën Xsara, 1.4i, 2004
Ford Focus Turnier, 1.6i, 2002

Uživatelský avatar
djdekl
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3913
Registrován: 02.02.2008 03:18
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od djdekl » 14.03.2022 10:37

Ja bych tam teda zadny zvire doma zavreny nenechal...

Uživatelský avatar
pkadecka
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4753
Registrován: 18.08.2009 12:39
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od pkadecka » 14.03.2022 10:46

Já taky ne, pustil bych ho ven... ale tahat ho s sebou 2000 km? Jsem slyšel, že někdo šel pěšky 14 hodin na hranice a to s rodinou, psem a kočkou.

Mít děti a evakuovat se s nima z rozstřílenýho města, tak se na zvířata vykašlu, protože je to brzda a riziko, že tam někde kvůli zvířatům zůstaneme všichni.

Další problém je ubytování, on je problém, kam umístit 100 000 uprchlíků a všichni strašně rádi uvítaj babku se šesti kočkama, který si prostě musela vzít s sebou.

Za 2. světový války lidi v Londýně svoje domácí mazlíčky hromadně vytloukli. Zoufalá doba si žádá zoufalé činy.
Pavel Kadečka
Mazda 6, 2.0i, 2004
Citroën Xsara, 1.4i, 2004
Ford Focus Turnier, 1.6i, 2002

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od stano. » 14.03.2022 11:00

Ked vidim ako sa niektori spravaju k svojim psom/mackam, tak sa necudujem. Aj by sami prilahli granat, len nech sa psovi nic nestane. Takto sa spravaju rodicia k detom, len u niektorych sa to prejavilo na zvieratach :nixw:

Za ubytovanie palec hore. Asi je to ako pises. Sama zena k chlapovi... Urcite si zachytil mnoziace sa pripady obchodovania s ludmi a unosy. Aj by som napisal, ze niektori ludia su take hovada, ze sa prizivuju este aj na utecencoch pred vojnou. Ale ked niekto obchoduje s ludmi, je jedno, ci pocas vojny alebo mieru. Za mna trest smrti, okamzite.

Uživatelský avatar
pkadecka
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4753
Registrován: 18.08.2009 12:39
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od pkadecka » 14.03.2022 11:11

Měl jsem to doma, expřítelkyně měla psa, někdy to vypadalo, že ho měla radši než mě (no asi měla). Byla schopná mi vyčíst, že jsem ho nepohladil nebo něco takovýho a že nějaký cizí lidi, když ho potkaj, tak se s ním cicmaj, zatímco já ne. Měla taky kočku, no asi i tu měla radši než mě - a to nebyla žádná přítulná kočička, ale mrcha, kterou jste pohladili a sekla po vás drápem.

Na jednu stranu to chápu, že nějaký ženský se nechce jít bydlet k cizímu chlapovi, na druhou stranu, přeplněný uprchlický centra už ani nepřijímaj a ještě si vybírat, kam půjdu bydlet? Nabídl jsem to na několika FB skupinách, zaregistroval se na nasiukrajinci.cz, ale přemlouvat nikoho nebudu a přesvědčovat, že nekoušu.
Pavel Kadečka
Mazda 6, 2.0i, 2004
Citroën Xsara, 1.4i, 2004
Ford Focus Turnier, 1.6i, 2002

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od stano. » 14.03.2022 11:40

Ponuku nestahuj, neskor pravdepodobne niekomu pomozes.
S pomahanim je to ako pri tornade na Morave alebo korone. Najprv vsetci sili ruska a potom to bolo: slabi nech umru, ja sa nebudem obmedzovat. V takychto situaciach treba pomahat aj po 3 dnoch, ale aj 3 tyzdnoch a aj 3 mesiacoch. Ti, ktori organizuju Ukrajincov, to velmi dobre vedia. Najprv zaplnaju statne ubytovanie (ano, nic moc, ale lepsie ako bombardovane mesto bez vody a elektriny). Potom sukromne ponuky, ale najprv take, kde su utecenci sami (chaty, hotely, prazdne byty). Mat v byte cudzieho cloveka na tyzdne/mesiace nie je len tak. Radsej vyuziju tvoju ponuku, ked uz budu mat ine kapacity naplnene. Aby sa nestalo to, ze teraz, pokym maju este volne aj inde, niekoho zoberies, potom si povies, ze stacilo, a ked bude naozaj zle, bude im tvoje miesto chybat. Neber to konkretne na teba, beru to celoplosne.
Dalej, ti, ktori utekaju niekam konkretne, za niekym alebo len dalej "na zapad", vacsinou potrebuju prespat a doplnit sily hned po prechode hranice - Polsko, Slovensko, Madarsko, Rumunsko. Ak niekam konkretne smeruju, potom uz vacsinou zvladnu cestu za jeden den. Ty mas aj nevyhodu, ze si mimo Prahy. Ti, ktori nemaju kam ist, tych este len bude viac a viac. Potom vyuziju co bude dostupne.
Zatial z Ukrajiny utiekli cca 2 miliony ludi. Vacsina isla za priatelmi, rodinou, znamymi. Prve dni to boli casto drahe auta prechadzajuce hranice, majetni ludia si aj prenajali dlhodobo hotelove izby. Postupne utekaju coraz chudobnejsi a bez nejakej vizie/ciela co dalej. Dalsie miliony Ukrajincov su vnutorne vysidleni - utiekli na zapad Ukrajiny, este hranice nepresli. Na zapade sa (zatial) nebojuje, cakaju co dalej. Ak sa pohnu cez hranice aj oni, tak to este len bude problem.

Uživatelský avatar
pkadecka
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4753
Registrován: 18.08.2009 12:39
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od pkadecka » 14.03.2022 19:08

blackbox80 píše: 14.03.2022 17:55 "nesnášíme Rusko a Putina."
- ten je mi celkem ukradený a fakt nerozlišuji mezi Rusem a Ukrajincem (je to v podstatě podobná pakáž ..samozřejmě menšina a většina je naprosto v pohodě, ale jsme zvyklí generalizovat/házet je do jednoho pytle)
- btw když jsem viděl televizní debatu(otitulkovanou), tak jsem zíral, že pod Putinem je ještě banda větších magorů jak jejich vůdce(to je asi jediný důvod proč tam ještě je a živý), kteří by klidně obrátili v prach celý svět a připadá jim to naprosto normální..
Putin je zodpovědný za současnou krizi, v podstatě jsme ve válce všichni, sice nám sem nelítaj ruský rakety, ale dotýká se nás to a ne málo. Když už to vypadalo, že skončil Covid, tak Putinovi mrdlo a jsme zase ve sračkách. Ceny energií ještě víc rostou, k tomu benzín a nafta a s tím všechno ostatní. Rozhodnutí jednoho šílence nabořilo ekonomiku celý Evropy a možná světa.
Pavel Kadečka
Mazda 6, 2.0i, 2004
Citroën Xsara, 1.4i, 2004
Ford Focus Turnier, 1.6i, 2002

Uživatelský avatar
pkadecka
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4753
Registrován: 18.08.2009 12:39
Bydliště: Kostelec nad Labem

Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od pkadecka » 14.03.2022 19:41

K těm zvířatům: jedna paní s dcerou 11 let a psem cestovala odněkud od Kyjeva. Nakonec tam psa musela nechat, protože by ji nevzali do autobusu.
Pavel Kadečka
Mazda 6, 2.0i, 2004
Citroën Xsara, 1.4i, 2004
Ford Focus Turnier, 1.6i, 2002

Uživatelský avatar
kozelos
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 652
Registrován: 28.12.2011 23:17

Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od kozelos » 15.03.2022 07:08

Mám 3 malé děti a i když žádné zvíře nemáme, dokážu si představit, že motivaci vzít zvíře s sebou může být i psychika děti. Dospělý zvládne leccos, ale dítě přijde o veškery svůj svět - kamarády, zázemí, otce, hracky, prostě všechno. Možnost pritulit své zvířátko může být terapie. Nemluvě o dalším sramu na duši jeho opuštění a nechani umřít. Jasně že to nebude případ všech, ale zkusil bych se dívat s nadhledem.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od stano. » 15.03.2022 20:37

Status, Juraj Bukna
MIGRANTI TMAVEJ PLETI NA VÝCHODNEJ HRANICI - OSOBNÝ POSTREH:

1- Z pondelka na utorok (28. 2 - 1. 3.) som obsluhoval plynový varič a oheň v paráku v tábore pre utečencov vo Vyšnom Nemeckom. Podávali sme s kamarátmi čaj a polievku. Vyhrievané stany boli len pre ženy a deti (kapacitné dôvody), a preto sa pri našom ohni húfne zhromažďovali mladí muži tmavej pleti. Strávil som s nimi celú mrazivú noc a takto to prebiehalo.
2- Spočiatku som bol v rozpakoch. Prišiel som pomáhať utekajúcim ukrajinským ženám a deťom tak, ako sme to robili už od piatka. Títo ľudia boli špinaví, na hlavách mali natiahnuté kapucne a boli zabalení v dekách. Motali sa po okolí, triasli sa a šiel z nich strach, najmä keď ich bolo okolo mňa dvadsať. V tomto momente som o nich nemal žiadne informácie, myslel som si, že to môžu byť ekonomickí migranti z Afriky, Blízkeho východu alebo z Ázie.
3- Prvú polievku som podal štyrom Indom. “Odkiaľ idete?” opýtal som sa ich. “Z Charkova,” odpovedali perfektne po anglicky. Hovorím si - čo robia Indovia v Charkove, do kelu? Dvaja z nich boli študenti medicíny, jeden pracoval ako lekár a jeden študoval IT. Potom prichádzali ďalší - takmer výlučne to boli vysokoškoláci pochádzajúci z Maroka, Mali, Indie, Nigérie, Nepálu alebo z Líbye. Cestovali z Kyjeva, Charkova, Ľvova a aj z ďalekej Odesy. Väčšinou šlo o chlapcov, dievčat bolo menej. Všetci hovorili dobre po anglicky a niektorí sa dokonca naučili aj rusky.
4- Naše menu - vifonka v pollitrovom plastovom pohári zaliata horúcou vodou a oheň v paráku vyčarovali na tvárach týchto mladíkov úsmevy. Boli na ceste už päť dní bez riadneho nocľahu - vlak, bus, autostop, pešo a tak dokola. Keď som si predstavil seba po piatich dňoch na ceste cez vojnovú zónu, bez riadneho spánku a sprchy, bolo mi jasné, prečo sú takí požutí.
5- Všetci do jedného utekali z Ukrajiny pred vojnou. Ani jeden z nich nechcel ostať na Slovensku. Ich cieľom boli najmä letiská vo Viedni alebo Budapešti. Všetci boli nešťastní, lebo Ukrajinu majú radi a obávajú sa, že roky štúdií sú stratené, že sa už nebudú môcť vrátiť. Títo mladíci boli sympatickí a veľmi milí. Vraveli mi, že ich rodičia od strachu nespia už päť dní a až teraz, keď prekročili našu hranicu, si trošku vydýchli.
6- Jediná hanba, ktorú som tej noci na hranici zažil, boli poslanci Mizík a Mazurek. Zbabelo sa s ochrankou prišli poprechádzať pomedzi týchto študentov, ostentatívne si ich natáčali a evidentne sršali spokojnosťou. Asi sa tešili z kvalitného materiálu na primitívne promo videá. Potom nasadli do vykúrených áut a odišli.
7- Je fakt, že aj príčetný človek ťažko hľadá odpoveď na otázku, prečo sú na našej hranici odrazu stovky tmavých tvárí, keď tadiaľ majú utekať ukrajinské ženy s deťmi. Treba sa z toho poučiť, mať hlavu otvorenú, bojovať s predsudkami a nerobiť rýchle závery. Čo sa týka xenofóbov a hrubého zneužitia tejto situácie, asi sa nedalo čakať nič iné. Shit happens.
8- Budem rád, ak moje postrehy budete zdieľať. Napísal som ich preto, lebo moje osobné závery, bez riadnych informácií o týchto mladých ľuďoch, boli mylné.
‐------
Dezole luza bude len rozduchavat nenavist o migrantoch z Turecka a Afriky.
Spominanych studentov z Afriky a Indie preslo len cez nase hranice niekolko stoviek. Pustali iba tych, ako vzdy, s dokladmi. Presli by aj bez vojny. Uz su doma, islo niekolko repatriacnych letov do Maroka a Indie.
Ano, stovka Indov a Marocanov na videu nevyzera ako na hraniciach s Ukrajinou. Ale nackovia uz maju svoje vysvetlenie.

Uživatelský avatar
miki21
Test driver
Test driver
Příspěvky: 13029
Registrován: 01.04.2009 18:21
Bydliště: Třinec

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od miki21 » 15.03.2022 20:59

Že se nějak přestalo psát o studentech a vysokoškolácích na Bělorusko Polské hranici...asi je Lukašenko taky repatrioval 8)
Jj, propaganda jede na obě strany.
Fofo II 1,8 16v modrá combi
Funguje zde funkce HLEDAT Prosím,používejte ji před založením nového tématu.

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od stano. » 15.03.2022 21:55

Lukasenko si ich tam sam navozil (podla vsetkeho na povel Putina).
Ale nackovia to prekukli uz davno :ble2:
Svoje rasisticke komenty si davaj do politiky (alebo kanala), sem to nepatri.

Uživatelský avatar
Sentik
Test driver
Test driver
Příspěvky: 3669
Registrován: 30.05.2018 13:00
Bydliště:

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od Sentik » 16.03.2022 08:28

Názory některých lidí mně taky mírně dostávaj ...
Jedna známá byla nedávno celkem rozhořčena, skoro až rozčílena :mrgreen:, že se k nim do bytovky nastěhovali Ukrajinci.
Bydlení na daný adrese drahý, tak jí to asi překvapilo a .. co víc .. co si to dovolili, přijeli sportovním Lexusem :D

To je překvapení co, že před válkou neutíkaj jen lidi s igelitkou, ale taky ti, co na Ukrajině měli nějaký majetky, svuj život, barák atd atd.
Stejně je to celkem nepředstavitelný, že si tak žiješ, plánuješ, máš nějaký majetky, auto, normální život .. a pak přijde rusák a totálně ti všechno sebere.

JInak jakej je váš názor na účast NATO v konfliktu?? Já říkám už od prvního dne vlítnout tam plnou silou, ustupovalo se Putinovi už léta, ted odkryl karty a armáda a technika na stejný tragický úrovni jako vše ruský. JEDINY co mu zbejvá jsou WMD a ty nepoužije :roll:
Wiki:
"Zahryovat, býti Zahryován" - náhodná a opakovaná bezdůvodná kontrola účastníka sil. provozu, kdy je příslušníkem PČR tento vyhodnocen jako živel podvratný, přičemž zpravidla jde o řidiče slušného, bezúhonného a předpisů dodržujícího

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od stano. » 16.03.2022 08:59

Nesuhlasim s poslednou vetou. Najnebezpecnejsi je potkan zahnany do kuta. V Rusku ziju desatrocia komplexom utlacania a zosmiesnovania zo strany zapadu. Dalsi masivny tlak a porazka by rozhodli o ukazani, co Rusko dokaze a ake je silne. Pekna prednaska tu:
https://www.youtube.com/watch?v=dBSzZSkVzyk

Co sa tyka utecencov: V mestach v bytoch a v hoteloch je vidno tych majetnych, na drahych autach. Aj u nas sme mali takych. A potom statisice chudakov s igelitkami sa tlacia v telocvicniach, hangaroch, vojenskych stanoch. Tam sa suseda asi nechodi pozerat.

Uživatelský avatar
pkadecka
Test driver
Test driver
Příspěvky: 4753
Registrován: 18.08.2009 12:39
Bydliště: Kostelec nad Labem

Re: Ukrajina - válka, uprchlíci...

Příspěvek od pkadecka » 16.03.2022 09:48

Sentik píše: 16.03.2022 08:28 JInak jakej je váš názor na účast NATO v konfliktu?? Já říkám už od prvního dne vlítnout tam plnou silou, ustupovalo se Putinovi už léta, ted odkryl karty a armáda a technika na stejný tragický úrovni jako vše ruský. JEDINY co mu zbejvá jsou WMD a ty nepoužije :roll:
NATO má svázané ruce. A Putin to ví. Současně hrozí jadernejma hlavicema a celej svět ho považuje za šílence. Dokud je válka je na Ukrajině, je to lokální konflikt, kdyby se do toho vložilo NATO, bude to třetí světová válka. Opět, svět to nechce a Putin to ví.
Pavel Kadečka
Mazda 6, 2.0i, 2004
Citroën Xsara, 1.4i, 2004
Ford Focus Turnier, 1.6i, 2002

Odpovědět

Zpět na „Pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů