autosedačky pro děti

Chcete s něčím poradit nebo se podělit o radu s ostatními?
Moderátor:foki
Odpovědět
Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od jenikHK » 27.12.2019 23:05

Máme stejnou kombinaci - Safefix Plus a Kidfix II XP SICT od Römeru, viz výše.
Spokojeni - druhá bude zase KidFix (mezitím zase inovovali, takže KidFix III S...) V každém případě jsem chtěl Isofix, čím pevněji je spojená sedačka s autem, tím lépe. A samozřejmě, aby šla použít i v autě bez isofixu (prarodiče, tety).
Naše malá byla dost velká, takže v tom Kidfix jezdí už od 2.5 roku, kdy jí byl safefix nafest, navíc pro ni máme pridavny pás BeltUpp od Recara.

Jinak i pro vajíčka se dělají základny pro Isofix a nebo připoutání - já vydržel poutat vajíčko tak 2 měsíce.

Původně jsem chtěl tu sedačku 9-36 s pultem, který je fakticky i bezpečnější, nežli pětibodový pásy - ale dcerka se do ní nevešla ani na roce.
Známí ji ale mají a spokojenost také.

V každém případě ale obě sedačky jsou dost široký, takže ani v Lodgy pantáty se vedle sebe nevejdou.

Ještě zásadní je, že (aspoň naše děti) začlo bavit koukat ven v sedačce po směru,takže při vhodném načasování do 10 minut usínají (což je vcelku plus, jelikož nejvíc jezdíme 2h cesty) a nemám problém s nima jezdit sám. Nedovedu si představit, vozit dvou- nebo tříleté dítě v protisměrné sedačce (byť je to samozřejmě bezpečnější) - ale bez dospělého vzadu poněkud nereálné.
Naposledy upravil(a) jenikHK dne 29.12.2019 09:15, celkem upraveno 3 x.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Uživatelský avatar
kozelos
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 652
Registrován: 28.12.2011 23:17

autosedačky pro děti

Příspěvek od kozelos » 28.12.2019 09:13

Mame ve focusu kidfix II XP a duoplus. Je pro nás pozitivni, že jdou obě z isofixu vycvaknout a poutat pasy - když potřebuješ někde nouzove do auta dát 5. osobu, da se duoplus doprostred a kidfix se podloží dekou, aby se vyrovnal dulek sedaku a posune se trochu ke dveřím. Vybírali jsme schválně sedacky co nejuzsi. Sict sedačku rozsiruje. Děti si na pohodlí nestezujou.

Uživatelský avatar
Adow
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 6699
Registrován: 20.05.2011 09:52
Bydliště: Kousek od Brna

autosedačky pro děti

Příspěvek od Adow » 28.12.2019 12:24

Sict jde alespoň u našich sedaček vycvaknout pryč. Pokud jezdíme v plné sestavě, tak to mám sundané...

Gossip
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 1116
Registrován: 11.12.2018 23:36

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od Gossip » 28.12.2019 12:56

diky za rady, sice je to jeste daleko ale asi na vase rady spis koupim dve sedacky nez jednu 9-36.. i to dava smysl kdyby bylo druhe dite.

Ono ted resit 15-36 je asi hodne predcasny :D A tu 9-18 se mi moc libi ten duo plus. skoda ze king nema iso connect ale to bude asi ten rozdil v cene :) Vsichni maji isofix tak se mi fakt nechce sedacka vazat pasem.

Uživatelský avatar
kozelos
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 652
Registrován: 28.12.2011 23:17

autosedačky pro děti

Příspěvek od kozelos » 28.12.2019 13:30

Ten duoplus jsem kupoval v dobach FFI, kde nebyl isofix, ale chtěl jsem mít i možnost isofixu (nové auto bylo v plánu a dedove v autech isofix meli) . No a i dnes jsem fakt rad, ze máme duoplus (nyní již v něm jezdí to mladsi), protože nám to dává větší univerzálnost pouziti - min. pro tu možnost mít ji veprostred..

No a on ten isofix ma i sve nevyhody - sedacka se v něm da posunovat doleva doprava max. o naky 3cm a taky když v něm máš sedacky trvale, dělá to otlaky v sedacich zadních sedadel..

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od jenikHK » 28.12.2019 13:43

Jen ještě ke zvážení - Duo Plus používá kotevní body Isofix a TopTether (volitelně). Ne každé auto má TopTether i když má Isofix - TopTether je povinný tuším od roku 2011.
Takže třeba FF3 má ten Tether bod resen hezky na opěradle. FF2 na to používá kotevní bod na podlaze kufru, což ztrácí svoje kouzlo při jeho využití a přehazování sedačky.
Záleží tedy, jak často budeš sedačku prendavat. Jednou z výhod systému Isofix je, že je na první pohled vidět, že je sedačka správně přidělaná a člověk nemusí řešit, jestli se někde při protahování pás neprekroutil.
Z tohoto důvodu jsem upřednostnil Safe Fix, který má opěrnou nohu a je tak univerzálnější, opěrná noha je dobře využitelná i pri použití pásu a snadno nastavitelná.
Pro představu - naše sedačky jezdí s dětma na výlety v 5 autech (naše, tety, rodiče...).
Naposledy upravil(a) jenikHK dne 29.12.2019 09:18, celkem upraveno 2 x.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Gossip
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 1116
Registrován: 11.12.2018 23:36

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od Gossip » 28.12.2019 14:19

mno budu se muset do te problematiky jeste vice ponorit, u safefixu sem koukal zase ze je vetsi (jak rozmerove tak i pro dite) a ma o polohu dve vic nastavitelnosti. (o proti dual plus)
Jinak nejak se to seslo a vsichni v rodine (tchyne, rodice,strejdove) mame auta 2015+ aktualne, takze s zapojenim sedacky by nemel byt problem.
Myslim ze sedacka nebude moc putovni a vetsinu casu bude porad v nasem aute. Neco bych pod sedacku dal, ted vozime pod vajicko plenku.

Uživatelský avatar
Stastlivec
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1195
Registrován: 19.05.2016 12:40
Bydliště: Jesenice

autosedačky pro děti

Příspěvek od Stastlivec » 28.12.2019 14:35

polohovani do lehu je taky dulezity, deti pak lip spi.. idealne aby se to dalo udelat za jizdy od spolujezdce
pod sedackou nic nemam, sedadla v pohode.. stejne tam pada vsecko jidlo atd, tak to vzdy jen vyluxuju

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od jenikHK » 28.12.2019 15:12

Polohování není špatné, ale taky záleží, kolik je na to v autě místa. S mým vzrůstem už není na nějaký velký polohování SafeFix za mnou moc prostoru. Zase na druhou stranu, to polohování dělá max 10 cm dole u opěradla, žádný extra ležení to teda není. Tím chci říct, že u nás zrovna u Safefix v té poloze víc v leze byla max 5% času.
Naproti tomu u Kidfix si bez napolohovani (třeba jen pro sedačku připoutanou pasem) nedovedu dost dobře na delší trase představit, sklon je daný jen sklonem opěradla.
Také je to tím, že v SafeFix je děcko ve větším záklonu, než kolik je opěrák sedadla auta a navíc má možnost napolohovani.
Nicméně spadlou hlavu znám u našich děcek polohám navzdory.

Podložky pod sedačky doporučuji - drobky jsou to nej, co se na ně dostane 8) . Máme nějaký obyčejný, jako tohle a vyplatí se...

https://m.alza.cz/auto/walser-podlozka- ... USEALw_wcB
Naposledy upravil(a) jenikHK dne 29.12.2019 09:19, celkem upraveno 2 x.
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Uživatelský avatar
Stastlivec
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1195
Registrován: 19.05.2016 12:40
Bydliště: Jesenice

autosedačky pro děti

Příspěvek od Stastlivec » 28.12.2019 16:24

staci malo a detem alespon nespadne hlava..

Uživatelský avatar
enjoy
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5329
Registrován: 05.02.2013 18:38
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od enjoy » 28.12.2019 22:18

Gossip píše:zdarec, zacinam pomalu vybirat autosedacku pro malou. Budu ji kupovat az vyroste z vajicka, coz si myslim ze bude leto.
Chtel bych tu 9-36kg verzi co se da polohovat. Koukal jsem na cybex pallas m fix a pak na nejaky Römer AdvansafBritaxix IV.
Zkusil sem se na to zeptat na FB a jediny co sem se dozvedel je jaky jsem nezodpovedny rodic ze dite chci vozit v posmerne sedacce kdyz ji jeste nejsou 4.
Ja proti protismerne sedacce nic nemam ale prijde mi to nepraktikce ( ridic nevidi na dite a nemusi mu to udajne delat dobre jezdit protismeru)

Tak by me zajimalo jak to mate vy? Sedacky si budeme zkouset v centru sedacek ale clovek se behem 10min nedozvi jak se to dite bude citit treba po hodine a tak podobne:)
dik za odpovedi.

Jo a taky sem se dozvedel na FB ze vybiram mezi cybex a romer, protoze se chci chlubit sousedum :)
mám aktuálně téměř pětiletého kluka a moje cesta co se týče autosedaček byla po vajíčku..
Romer KING II (klasický, ne LS, ani ATS - nesmysl), normálně na pás. Drželo to excelentně, vůbec žádný pohyb sedačky.
Když jsme se blížili čtyřem letům, tak bylo vidět, že je čas přejít na něco většího a vybíral jsem tak dlouho(v rámci Romer/Britax, protože lepší není. Samozřejmě jsem viděl i Cybex s půltíkem, ale WTF to jako vážně? Můj mladej se na to tvářil úplně stejně :mrgreen: ) až jsem došel k tomu nejdražšímu a sice tebou zmiňovanou Advansafix IV R. Ve zkratce řečeno, nelituju, vypadá hodně dobře a kvalitně.
Nicméně, do druhého auta jsem pořídil velmi podobnou, ale za 1/3 ceny Romer Kidfix SL.
Moje rady jsou následující...
Určitě polohovatelnou do auta na delší trasy, protože v nepolohovatelné dítě sice usne, ale pohodlné to není. Vidím to, když mi výjimečně usne v Kidfix SL a je mi ho líto.
Za mě, je jedno, jestli je isofix ano nebo ne. Zase tak zázračná věc to není a spousta lidí má problémy s jeho správným použitím.
Vzhledem k tomu, že sedačku 9-36kg máme(Advansafix IV R), tak si úplně nemyslím, že je to dobrá volba pro děti od těch 9kg, raději bych začal Kingem II(a celkem můžu rovou doporučit rovnou přikoupit letní potah, který vozím celoročně. Je příjemný pro dítě a v létě saje a v zimě zahřeje), což je fakt super sedačka a vydrží klidně do těch 4 let.
Co se týče samotného výběru značky, viděl jsem hodně sedaček, ale Romer na mě udělal z mého pohledu na kvalitu provedení fakt nejlepší dojem.
Ford Mondeo MK4 Kombi 2008, 2.0i
Ford Ranger, 2008, 2.5 TDCi

Uživatelský avatar
Stastlivec
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1195
Registrován: 19.05.2016 12:40
Bydliště: Jesenice

autosedačky pro děti

Příspěvek od Stastlivec » 28.12.2019 22:36

pod to se podepisuju

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od jenikHK » 28.12.2019 23:02

Z mé zkušenosti je teda dost velký rozdíl, jestli je sedačka zaklapnutá do isofixu a nebo uchycena jen pásem.
Ať už je to vajíčko a nebo pro větší děcka.
Spíš mi přijde složitější protáhnout správně pás, než zacvaknout sedačku do ok.
U zadrznych systémů je žádoucí spojit pasažéry s hmotou vozu co nejpevneji, ostate proto ty systémy taky jsou...
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Uživatelský avatar
enjoy
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5329
Registrován: 05.02.2013 18:38
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od enjoy » 28.12.2019 23:35

Trošku upravím, co jsem napsal...
Isofix je celkem postradatelna věc (například KING II má odklápění, díky kterému je perfektní přístup k ukotvení sedačky pásem. Pokud bych měl u ní Isofix, stejně bych ho nepoužíval, protože mondeo nemá top tether a kotvit sedačku ještě za kotevní bod v kufru, mi opravdu nepřijde jako celkové lepší a jednodušší řešení) u sedaček s vlastními pásy, t. j. 9 - 18kg a také treba Advansafix IV R, která má možnost obojího způsobu poutani i děti, buď vlastními pásy a nebo pásy auta(pro větší děti už jasně tohle řešení).
U sedaček pro větší děti, kde se používá pás auta, tam Isofix jistý smysl má. Už jen ten, že lépe drží v autě, když v ní dítě není, není třeba mít přes ní zapnutý bezp. pas.
Ford Mondeo MK4 Kombi 2008, 2.0i
Ford Ranger, 2008, 2.5 TDCi

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: autosedačky pro děti

Příspěvek od jenikHK » 29.12.2019 10:22

Přínos Isofix (alespoň z hlediska bezpečnosti) je nejvýznamnější právě u kategorie 0/I (vajíčka a do 4 let, resp. 18 kg), naopak u II/III je nejmenší. Ruku v ruce by s tím měl jít i komfort, ale ne vždy je tomu tak.

Obecně zle ale říci, že sedačky upevněné přes Isofix jsou bezpečnější (důvody jsem již zmínil).

Přínos Isofix u sedaček pro nejmenší (kategorie 0) je asi nejpatrnější - oproti připásání je sedačka pevně spojena s karoserií a navíc se velmi rychle a komfortně dá přicvaknout do základny a nebo zase vyndat. Používají vpředu opěrnou nohu.
isofix_0.JPG
isofix_0.JPG (20.04 KiB) Zobrazeno 3649 x
isofix_base.png
U sedaček kategorie I (9-18 kg) je situace zamotanější. Na trhu jsou sedačky, které používají horní kotvící bod Top Tether:
isofix_I.JPG
Problém je však umístění tohoto bodu v autě. Starší auta jej nemusí mít vůbec, a zajištění sedačky jen do ok Isofix mezi sedadlem a opěradlem není z hlediska bezpečnosti vhodné. Novější vozy potom mají validované úchytné body v kufru jako Top Tether kotevní bod. Z hlediska uživatele je to, kulatně rečeno, praštěné a ztrácí kouzlo systému Isofix - rychlé, snadné a bezpečné ukotvení sedačky. Ještě si to dovedu představit u sedačky, která je v autě trvale, ale i tak...

Ideální z hlediska obsluhy je TopTether u sedanu
top_tether_sedan.JPG
Přijatelně ještě na zadní straně opěradla:
tether_focus_III.JPG
Pro zajímavost - našel jsem srovnání sedačky přikotvené s použitím top tether a bez. v USA je povinně v autech dokonce od roku 2001, nezávisle na Isofix a doporučuje se jej používat ať už s pásem a nebo Isofixem.
tether.JPG
Jako alternativa k tomuto jsou na trhu sedačky kategorie I s opěrnou nohou, což je z hlediska uživatele jednodušší a komfortnější řešení.

Oproti tomu, u kategorie II/III (15-36kg) je přínos isofix (např. Römer používá označení Isofit) k bezpčnosti daleko menší - resp. umožňuje přicvaknutí sedačky v jasně definované stabilní poloze (zřejmá výhoda při bočním nárazu), odpadá nutnost poutat sedačku při jízdě bez dětí. Zádržný systém tvoří bezpečnostní pás auta. V případě nehody zmenšuje zatížení dítěte od hmotnosti vlastní sedačky, je-li ukotvena pomocí isofixu.

Před lety se ještě objevily sedačky s pultíkem (pro kategorii I -9-18kg). Z hlediska bezpečnosti je ideální protisměrná sedačka. Řešení s pultíkem je bezpečnější, nežli s použitím pětibodového pásu (menší riziko poranění vnitřních orgánů). Bohužel ne všechny děti jej akceptují.

Takhle to vidím já, byť jsem profesně poznamenán prací ve zkušebně pasivní bezpečnosti minulosti...
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Odpovědět

Zpět na „Rady, nápady a dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů