Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Chcete s něčím poradit nebo se podělit o radu s ostatními?
Moderátor:foki
Uživatelský avatar
gingo33
Nováček
Nováček
Příspěvky: 47
Registrován: 11.11.2012 21:18

Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od gingo33 » 11.07.2013 13:57

Už nějakou dobu mi leží v hlavě myšlenka na využití starých Android telefonů k hlídání našich plechových miláčků.

Vypadalo by to asi tak, že někam do auta schováte starý telefon s nainstalovanou aplikací, která každých 15 minut (možno samozřejmě měnit dle potřeby) odešle na server polohu telefonu. Na serveru se potom zjistí, jestli se auto za těch 15 minut pohnulo, pokud ano, pošle se dotaz do Vašeho aktuálního telefonu, jestli je to v pořádku. Pokud ano, už vás to po dobu jízdy neotravuje. Pokud ne, voláte policii a zapinate sledování v reálném čase.

Naklady:
- starý telefon (cca 500kč)
- SIM s datama, asi bych dokázal sehnat pod 50 Kč / měsíc
- provoz serveru a aplikace, řekněme 100 Kč za rok
- trocha práce věnovaná instalaci telefonu do auta

Vychytávky do budoucna:
- vyhledání auta na parkovišti
- na webu náhled kudy jsem jezdil pro knihu jízd
- monitoring stavu silnic - propojení s projektem Výmoly na kterém děláme
- podpora iPhone
- rozeslání zprávy o ukradení auta na telefony v okolí (ty co normálně používáme, ne na ten zabudovaný v autě)
- prostě a dobře máte v autě další počítač připojený k internetu a dají se s tím dělat věci.

Je tu někdo koho by to zajímalo?
Naposledy upravil(a) gingo33 dne 12.07.2013 09:18, celkem upraveno 1 x.
Timmi - FF II combi, 1.6i, 2007, 17"

zaks
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 918
Registrován: 15.09.2011 13:49

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od zaks » 11.07.2013 14:05

Ano
Ford Focus 1,6 TDCi 66 kW 2006 Deep Navy
https://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... &sk=t&sd=a
Obrázek

MiloshCZ
Junior
Junior
Příspěvky: 279
Registrován: 24.11.2010 09:50
Bydliště: Praha

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od MiloshCZ » 11.07.2013 14:05

Jako nápad to samozřejmě není úplně špatné, ale má to minimálně jedno úskalí. Jak to chceš napájet? Trvale nabíjet z palubní sítě? to není moc dobrý nápad, protože nejenom že po týdnu neodjedeš, ale také to nedělá dobře baterce (ať si říkají výrobci co chtějí, tak to nemají moc dobře zmáknuté a mám zkušenost, že trvale nabíjený mobil má za poměrně historicky krátkou dobu nafouklou baterku).
Server chceš provozovat sám ("komerčně"), nebo to dáš jako opensource, aby si každý mohl server nainstalovat sám?
Obrázek
Focus II Trend Plus Combi, 1.6 74kW, rv2010
Obrázek

zaks
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 918
Registrován: 15.09.2011 13:49

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od zaks » 11.07.2013 14:10

Pokud se autem jezdí pravidelně, tak by stačilo mobil připojit na stálé napětí přes relé, které by spínalo pouze při nastartovaném motoru (chtěl jsem to takhle udělat s GSM lokátorem, tak mě tahle varianta taky zajímá).
Ford Focus 1,6 TDCi 66 kW 2006 Deep Navy
https://www.ford-focus.cz/forum/viewtopi ... &sk=t&sd=a
Obrázek

Medmen
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 925
Registrován: 05.09.2009 17:33
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od Medmen » 11.07.2013 14:25

Nápad určitě zajímavej .. do chvíle kdy auto nepůjde ukrást fetka se šroubovákem, ale trochu zručnější zloděj, co vezme i rušičku signálu (dá se sehnat docela levně) a pak bohužel podobné zabezpečení ztrácí smysl :(

Čímž nehaním tvůj projekt, jen konstatuju.
Další funkce jako GPS tracker s propojením na net a podobné výše zmiňované
by se mi určitě taky líbily ;)
Je: Ford Focus combi III Titanium 2018 1.5 16V 110kw, Caribou, po FL
Bylo: Ford Focus combi II Style 2008 1.6 16V 74kw, Vision Blue, po FL

Uživatelský avatar
ZaQik
Admin
Admin
Příspěvky: 23472
Registrován: 30.05.2010 17:33
Bydliště: exit 82 na D0

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od ZaQik » 11.07.2013 18:49

Ford Focus mk3 combi 1.6 Ti-VCT, r.v.2018 + Ford Fiesta mk7 3D 1.25, r.v.2014
byl Ford Focus mk2 combi 1.6, r.v.2009 + Ford Fiesta mk6 1.4 TDCi r.v. 2004
Nejsem poradna, encyklopedie ani hotline spolecnosti Ford - ptejte se na foru, od toho je.

Uživatelský avatar
gingo33
Nováček
Nováček
Příspěvky: 47
Registrován: 11.11.2012 21:18

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od gingo33 » 11.07.2013 23:21

Napájení - výhoda chytrého telefonu je, že může být v klidu odpojený od sítě (GSM) a uspaný a jenom jednou za 15 minut se přihlásit a odeslat status. Nemám prakticky ozkoušené, že to jde programově udělat, ale návody na to existují, takže by se tím mělo dát prokousat.

Server - asi klidně obojí, rozjetí serveru včetně push notifikací a dalších věcí dá dost práce a pokud to někomu stojí za pár ušetřených kaček za rok ... Nechávám otevřené.

Rušičky - to je samozřejmě problém. Nicméně, mám pocit, že rušičky si zloději berou hlavně do novějších aut. Pokud už si ji vezme, minimálně sever může vyhlásit po 15ti minutách poplach a v tu chvíli se auto ještě nejspíš někde pohybuje po silnici a je šance, že ho nějaká hlídka uvidí. Nevím jak funguje prohledávání auta, jestli neobsahuje bonzovátko, ale pokud bude mobil více/méně pasivní (rádio poběží jenom jednou za 15 minut), nepůjde dost dobře nadetekovat a tudíž pokud bude dobře schovaný, je šance, že vypne rušičku dřív, než ho najde.

Díky Zaqikovi za link!

P.S.: nevíte o někom kdo má na trase Praha-CB IDS a byl by mi ochoten zapnout zítra v GEMu obvodový alarm? Jsem domluven s Fokim, ale prý bude chystat věci na sraz, tak neví jestli na to bude mít čas.
Timmi - FF II combi, 1.6i, 2007, 17"

Uživatelský avatar
Stela
Test driver
Test driver
Příspěvky: 2754
Registrován: 02.02.2008 03:18

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od Stela » 12.07.2013 11:09

Hm pěkně promyšleny nápad.
Taky mě hned napadla rušička ale s tím 15 min intervalem to je docela ošéfovany.
Jen to napajení :bebng: ty androidy žerou a baterny v nich na prd :cry:
Možna připojit na malou gelovou baterku která se bude dobíjet za jízdy
S-Max - 2.0 Duratorq TDCi 140 k, Titánium - 7 míst černá Panther
Na blbnutí a do práce: SMART FORTWO
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
gingo33
Nováček
Nováček
Příspěvky: 47
Registrován: 11.11.2012 21:18

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od gingo33 » 12.07.2013 11:18

Předřadit další baterku by asi taky šlo, ale telefon s vypnutým GSM modulem a uspaný by měl žrát 0,00nic. Jen co bude chvilka času, zkusím udělat testovací aplikaci, která by dělala kolečko:

- zapnout GSM modul
- zapnout GPS
- zamerit polohu
- odeslat polohu
- vsechno vypnout

Asi by se pak ještě dalo zapínat GPS jenom v případě, že nebude poloha z GSM sítě dost přesná, nebo když se pomocí GSM sítě detekuje pohyb.
Timmi - FF II combi, 1.6i, 2007, 17"

h4rr0d
.
.
Příspěvky: 418
Registrován: 16.07.2012 13:50
Bydliště: Brno

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od h4rr0d » 12.07.2013 13:26

gingo33 píše:Předřadit další baterku by asi taky šlo, ale telefon s vypnutým GSM modulem a uspaný by měl žrát 0,00nic. Jen co bude chvilka času, zkusím udělat testovací aplikaci, která by dělala kolečko:

- zapnout GSM modul
- zapnout GPS
- zamerit polohu
- odeslat polohu
- vsechno vypnout

Asi by se pak ještě dalo zapínat GPS jenom v případě, že nebude poloha z GSM sítě dost přesná, nebo když se pomocí GSM sítě detekuje pohyb.
Neni treba prihlaseni do site energeticky narocnejsi nez jenom pohotovost?
GPS fix chvili trva, s tim je potreba pocitat (konkretne ted v brne na nekterych mistech i nekolik minut)
Jinak androidy kdyz nic nedelaji az tak nezerou - i moje rozezrana SGS2 mi v italii na horach vydrzela snad 5 dni bez nabijeni. Stacilo ji proste nepouzivat.
2010 Focus ST 5d

Uživatelský avatar
hunger
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 966
Registrován: 02.03.2013 18:08
Bydliště: Praha

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od hunger » 12.07.2013 14:47

Co takhle pořádná anténa a zesilovač, pak si může vzít rušičku třeba i do...
Focus mk2 1.6 Zetec-S
Ford Mondeo MK3 1.8

Uživatelský avatar
gingo33
Nováček
Nováček
Příspěvky: 47
Registrován: 11.11.2012 21:18

Příspěvek od gingo33 » 12.07.2013 15:12

A nechávat pustěný motor, protože baterku to vysaje za půl hodiny :-) Navíc dobrá rušička vysílá ruchy přesně v tom pásmu které chce zrušit a zesilovač tak jenom zesílí ten ruch a původní signál už nemá dekodér šanci "najit".
Timmi - FF II combi, 1.6i, 2007, 17"

Uživatelský avatar
hunger
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 966
Registrován: 02.03.2013 18:08
Bydliště: Praha

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od hunger » 12.07.2013 16:16

Kdepak nevysaje, chce to inteligentní řešení: Obousměrná komunikace, pokud během 2 cyklů nedostane telefon od serveru odpověď přijato zapne zesilovač.

Pokud, rušička ruší jen komerční frekvence operátorů nejlepší by bylo používat jiné frekvence než komerčních 900 Mhz a pak snad ještě používají 1300 Mhz?, ale tady je velký problém s příjmačem.

Navíc je tu jeden fakt operátoři platí nemalé peníze za tyto frekvence, takže si tě najdou velmi rychle, pokud přesahuješ limity a ruíš jim BTSky.
Focus mk2 1.6 Zetec-S
Ford Mondeo MK3 1.8

Uživatelský avatar
mrazik78
Pokročilý
Pokročilý
Příspěvky: 540
Registrován: 11.11.2012 19:19
Bydliště: Liberec-Vesec Kašparova

Re: Vysloužilý Android jako AntiTheft (ochrana proti zlodějům)

Příspěvek od mrazik78 » 12.07.2013 16:29

Zdravim vás tady,nebylo by lepši tohle to našel jsem to na netu http://www.mojeema.cz/mojeema/index.php a taky o tom uvažuji že bych si to pořidil

Uživatelský avatar
gingo33
Nováček
Nováček
Příspěvky: 47
Registrován: 11.11.2012 21:18

Příspěvek od gingo33 » 14.07.2013 20:06

Ema vypadá jako zajímavá inspirace, ale rád bych vyrobil něco, co bude minimálně o generaci dal. Smělý plán, který se nemusí podařit :-)

Velkou část víkendu jsem věnoval programování základu aplikace a už mi to hezky každých 15 minut připojí telefon do sítě, zaměří polohu a odešle polohu. Připojení / odpojení ze sítě vypadá jako energeticky nenáročná operace, řekl bych že je to ekvivalentní vypadávání a přihlašování v metru, takže by to mělo energii šetřit oproti pohotovostnímu režimu. Kdyby jste někdo chtěl odzkoušet na svém starém telefonu výdrž baterie, dejte vědět.

Jak moc citlivá je pro Vás informace, kde jste se pohybovali? Záznamy o Vaši poloze se budou totiž ukládat na serveru tak aby nebyly bez hesla dostupné, ale teoreticky bych se v nich mohl rochnit třeba já, nebo správce serveru. (zatím nevím k čemu by mi to bylo dobré). Pro absolutní bezpečnost by se mohli data ukládat na serveru šifrované a pak pokud použijete dostatečně silné heslo, by se k datům nedostal bez hesla nikdo, ani já, ani vy. Jak moc jste v tomto směru "paranoidní"?
Timmi - FF II combi, 1.6i, 2007, 17"

Odpovědět

Zpět na „Rady, nápady a dotazy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 18 hostů