Výměna brzdové kapaliny.

Nápravy, řízení ...
Moderátor:miki21
Odpovědět
Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od jenikHK » 27.03.2019 05:49

S ELM je postup jednoduchý - neudela nic jiného, nez ze natlakuje a otevře kanalky, které jsou normálně uzavřené.
Čili:
- výměna brzdové kapaliny obvyklým způsobem
- připojení ELM, spuštění procedury
- znovu výměna kapaliny obvyklym způsobem

Obecně ale tato operace v jiném aute ci s jinou diagnostikou muze vyžadovat inerakci, kdy vyzve v urcitou chvili sešlápnutí pedálu a pod.

Pokud se ale jedna o kapalinu, která se meni pravidelně, tak bych se tímto opravdu nezabyval.
A dale: Tehoz se dosáhne pri aktivaci ABS, takže i to je způsob ;)
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

Uživatelský avatar
tox232
Nováček
Nováček
Příspěvky: 112
Registrován: 22.05.2010 10:36
Bydliště: Chomutov
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od tox232 » 27.03.2019 13:05

Zdravím
pročetl jsem celé toto vlákno s názvem Výměna brzdové kapaliny, ale nikde jsem nenašel přesný postup jak brzdovku vyměnit. Na netu jsem samozřejmě našel několik víceméně podobných návodů. Byl by někdo ochotný sem napsat jak na to krok za krokem i s použitím IDS a proplachu ABS.
Komentáře typu "jestli jsi to nikdy nedělal tak se na to vyprdni a přenech to mechanikům" prosím ne.
Dodělání klíče s naprogramování IMO jsem taky nikdy nedělal a mám ho, to samé Alarm made by Forda a jiné věci.
Jsem manuálně zručný ale potřebuji malinko navést a ať máme se synem radost že si na autě dokážeme udělat něco sami.
Je mi jasné že se jedná o BRZDY takže pokud si nebudu stoprocentně jistý že to dokážu tak se do toho nepustím.
Za návod předem děkuji.
Ford Focus II FL 1.6L 16V 74kW 03/11

Uživatelský avatar
Nepér
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1500
Registrován: 09.12.2009 08:35
Bydliště: Praha 8

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od Nepér » 30.03.2019 00:05

Mno, v podstatě nejsnažší způsob je odsát kapalinu z nádržky, nalít novou po okraj, povolit nejvzdálenější ventil u brzdy, nechat to odtéct a přesunout se na další kolo. Tak to jde třeba na Favoritu. Někdy to jde pomalu, tak je to lepší ve dvou, kdy jeden šlape na pedál a druhý otevírá/zavírá ventil u brzdy. No a nebo existuje přípravek, co to tam zhora natlačí a není třeba pomocník...

A pozor, je třeba odpustit kapalinu i ze spojkového válce. A u aut s lépe přístupnou nádržkou na hadičce je třeba stát předkem do kopce a celou nádržku je pro jistotu třeba něčím podložit, aby to tou hadičkou nenasálo vzduch. Dvakrát se mi to stalo, ale protože začínám spojkou, včas jsem zjednal nápravu a s odvzdušněním brzd nebyl problém.

Nejlepší je vůbec to nezavzdušnit. Pak není třeba ta akce s diagnostikou, kterou sám neznám.
Mondeo mk4, 2.0i, 2010

Uživatelský avatar
Nepér
Zkušený
Zkušený
Příspěvky: 1500
Registrován: 09.12.2009 08:35
Bydliště: Praha 8

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od Nepér » 30.03.2019 00:48

1) Koupit správnou kapalinu, není to normální DOT4, ale nějaká lepší. Kupuju ATE SL6, 1 litr, na výměnu to musí stačit, objem soustavy je určitě něco mezi 500 a 1000 ml (mě někdo doplňtě)
2) Odsát kapalinu z nádržky a naplnit po okraj novou kapalinou, při tom je lepší mít auto do kopce a podložit nádržku (záleží na provedení, na mk2 jsou mi známy dvě verze, jedna s nádržkou hůř přístupnou blíž k brzdovému válci, druhá s nádržkou lépe přístupnou, na hadičce. Ta je problematická a je lepší ji podložit, aby byl z nádržky přes hadičku zaručený spád do další nádržky u brzdového válce.
3) Vyndat flitrbox (aspoň tedy u mě na 1.6, zároveň budu měnit filtr, tak se to hodí spojit), tím se odkryje přístup k odvzdušňovacímu ventilu na spojkovém válci
4) sešlápnout spojku, nasadit hadičku na ventilek (plastový) a povolit, vyteče kapalina, utáhnout, uvolnit spojku, sešlápnout spojku, povolit ventil, vyteče kapalina... při tom kontrolovat hladinu v nádržce a nesmí nasát vzduch. Pokud ano, je třeba postup opakovat. U spojky musí stačit odpustit tak do 100 ml, dělám to od oka...
5) vlastně stejný postup na brzdách. Mělo by se začínat na nejvzdálenějším kole, čili PZ, asi tak 250 ml u zadního kola by mohlo stačit. Potom na stejném okruhu LP, tam by mohlo být tak 150 ml, pak LZ a nakonec PP. Ale myslím si, že když se to nezavzdušní, není pořadí důležité.

První povolení ventilků na brzdách (a teď nevím, jestli je tam 9/10/11 a liší se to vpředu a vzadu) je třeba dělat nástrčným nebo očkovým klíčem, při další manipulaci stačí stranový, s ním je zase lepší manipulace ve spolupráci s hadičkou, která se na ventilky nasazuje. I s nasazenou hadičkou to kolem ventilků teče, to je normální, těsní to kužel a teče to prostě přes závit. Na ventilcích by měly být gumové krytky. Pokud jdou ztuha, stačí ventilky zcela vyšroubovat (mezitím to ale z brzdiče nekontrolovatelně teče, což může být ku prospěchu, ale je třeba hlídat nádržku), očistit závit drátěným kartáčem a závit trochu namazat vazelínou (ale ta se nesmí dostat do okruhu, takže skutečně jen závit). Lepší je samozřejmě ventilky vyměnit, ale kdo ví, co má dopředu koupit (někde ne minulých stránkách budou objednací čísla).

S tím ABS sám nevím, zdá se mi zbytečné to nějak přes diagonostiku přepnout a dělat celé znova, to je další aspoň půlitr kapaliny pryč... asi by to bylo lepší otevřít hned na začátku... ale jak píšu, sám nevím, jak přesně to funguje a někde se uvádí, že diagnostikou otevřít ventily v čerpadle ABS je třeba jen aby šlo odvzdušnit zavzdušněnou soustavu.

P.S. Nemám v garáži pomocníka, takže povolím ventilky a přes přípravek s pumpičkou, který se našroubuje místo víčka nádržky, tlačím kapalinu zhora ven.

P.S. 2, doplňte někdo ty objemy, já to dělám od oka asi 200 ml vzadu, 100 vepředu a na spojce.
Mondeo mk4, 2.0i, 2010

Uživatelský avatar
petulak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5653
Registrován: 06.02.2010 15:45
Bydliště: Liberec

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od petulak » 30.03.2019 07:25

bod 2. já nejdřív vždy zkusím jestli půjdou povolit odvzd. šroubky, všechny. pak pokračuju dále. :D
FF-1.8-16V-ZETEC-E, SPORT-hatchback

Gossip
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 1116
Registrován: 11.12.2018 23:36

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od Gossip » 01.04.2019 20:02

Tak zitra se o to pokusim tak snad to vyjde... mam z toho hruzu ze to zavzdusnim jak prase :D
Jeste doplnkove info, sundavate kola kdyz ji menite?


Uživatelský avatar
TomFocus
Test driver
Test driver
Příspěvky: 8239
Registrován: 12.05.2013 17:06
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od TomFocus » 01.04.2019 20:33

.... sundavate kola kdyz ji menite?....

- pokud máš před barákem sloupovej zvedák nemusíš kola sundávat
- pokud máš šikovné ruce nemusíš otvírat ani kapotu apríl
FF II meziFL performance1600D upgrade +++ Color blue
Galerie
Obrázek
Obrázek

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od stano. » 01.04.2019 20:42

Urcite ich daj dole.
Ja nedavam, ale kedze nevies co kde kam, pekne si to radsej demontuj.

Gossip
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 1116
Registrován: 11.12.2018 23:36

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od Gossip » 02.04.2019 21:56

Tak snad se povedlo :) brzdi to dobre. (spojku sem teda nechal na priste, musim najit kde ma odvzdusnovak).
Jen teda ten pristup k nadrzce..
Diky vsem za rady :nazdravi:

Uživatelský avatar
jenikHK
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 2969
Registrován: 10.03.2008 14:30
Bydliště: Praha

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od jenikHK » 02.04.2019 22:00

Peknej humus jsi z toho vypustil...
Ford C-Max 1.8i 16V, 2010, Titanium
Obrázek

Byl: Ford Focus 1.8 TDdi kombi, 1999, ghia
Byl: Ford Sierra 2.0i DOHC kombi, 1989, LX

stano.
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 12848
Registrován: 18.07.2011 19:55

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od stano. » 02.04.2019 22:09

A teraz: kam s tou flasou? :mrgreen:

Gossip
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 1116
Registrován: 11.12.2018 23:36

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od Gossip » 02.04.2019 22:13

vylil sem to normalne do kanalu :nixw:
Ne kecam, mam to vedle stareho oleje schovane az k nam na dedinu pojedou sbirat toxicky odpady (jezdi k nam parkrat rocne zdarma)

Uživatelský avatar
jirkaj
Člen klubu
Člen klubu
Příspěvky: 852
Registrován: 28.04.2013 20:47
Bydliště: Vsetín

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od jirkaj » 03.04.2019 05:44

U nás to bere sběrný dvůr, vozím zam vyjetý olej, chladící kapalinu, brzdovku... nemají s tím problém.
(zadarmo)

Uživatelský avatar
petulak
Test driver
Test driver
Příspěvky: 5653
Registrován: 06.02.2010 15:45
Bydliště: Liberec

Re: Výměna brzdové kapaliny.

Příspěvek od petulak » 03.04.2019 07:41

Gossip píše:vylil sem to normalne do kanalu :nixw:
Ne kecam, mam to vedle stareho oleje schovane az k nam na dedinu pojedou sbirat toxicky odpady (jezdi k nam parkrat rocne zdarma)
pískoviště. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
FF-1.8-16V-ZETEC-E, SPORT-hatchback

Odpovědět

Zpět na „Podvozek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti